Եվրամիության երկրները պայմանավորվել են ստուգում անցկացնել ԵՄ ավելի քան 140 ատոմային էլեկտրակայաններում` տարերային աղետների և մարդկային սխալների հետ կապված ռիսկերի ֆոնին դրանց անվտանգությունը հստակեցնելու համար: Այդ մասին մայիսի 25-ին Deutschlandfunk ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հայտնել է էներգետիկայի հարցերով ԵՄ հանձնակատար Գյունտեր Էտտինգերը, հաղորդում է dpa գործակալությունը:
Էտտինգերի խոսքով, այդ սթրես-թեստերը ԱԷԿ-երի համար կմեկնարկեն հունիսին և կշարունակվեն մինչև դեկտեմբեր: Առաջին անգամ կուսումնասիրվեն բոլոր տեսակի տարերային աղետներից` ներառյալ ջրհեղեղից, երկրաշարժից, ցունամիից, ինչպես նաև ծայրահող ցրտից և շոգից բխող ռիսկերը: Հաշվի կառնեն նաև այն խնդիրները, որոնք կարող են ծագել մարդկային սխալի կամ անուշադրության, ինչպես նաև ավիավթարի պատճառով:
Միակ գործոնը, որը ստուգման շրջանակներից դուրս կմնա, ահաբեկչությունների սպառնալիքն է: Նման որոշում է ընդունվել` ելնելով ազգային անվտանգության նկատառումներից: Էտտինգերն ըմբռնումով է մոտեցել այդ ոլորտում իրենց ծրագրերը բացահայտելու` մի շարք երկրների դժկամությանը, քանի որ դա, նրա խոսքով, կարող է անուղղակիորեն նպաստել ահաբեկչության:
OSART (Operational Safety Review Team) հանձնաժողովը, որը գործում է ՄԱԳԱՏԷ-ի հովանու ներքո, Հայաստանում էր գտնվում Մեծամորի ԱԷԿ-ում անվտանգության վերաբերյալ պլանային ստուգում անցկացնելու համար:

25 Май 2011 - 13:39 AMT
Страны Евросоюза договорились провести проверку более чем 140 атомных электростанций в ЕС на предмет их безопасности в свете рисков, связанных с природными катастрофами и человеческими ошибками. Об этом заявил в среду, 25 мая, в интервью радиостанции Deutschlandfunk комиссар ЕС по энергетике Гюнтер Эттингер (Günther Oettinger), сообщает агентство dpa.
По словам Эттингера, эти стресс-тесты для АЭС начнутся в июне и продлятся до декабря. Впервые будут исследованы риски, проистекающие от всех видов стихийных бедствий, включая наводнения, землетрясения, цунами, а также экстремальный мороз и жару. Будут учтены также проблемы, которые могут возникнуть из-за человеческой ошибки или невнимания, а также авиакатастрофы.
Единственный фактор, который останется за рамками проверки, – это угроза терактов. Такое решение принято по соображениям национальной безопасности. Эттингер с пониманием отнесся к нежеланию ряда стран раскрывать свои планы в этой сфере, поскольку это, по его словам, может косвенно способствовать терроризму.
Комиссия OSART (Operational Safety Review Team), действующая под эгидой МАГАТЭ, находится в Армении для проведения плановой проверки на безопасность Мецаморской АЭС.