Հայաստանն իրավունք չունի ետ մնալ զարգացման համաշխարհային միտումներից և ասօր ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածը պարտավոր են մի քայլ առաջ լինել աշխարհում զարգացող իրադարձություններից` փորձելով կանխատեսել ժամանակի շունչը և նոր միտումները: Այդ մասին մայիսի 26-ին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ելույթ ունենալով Հայաստանի Առևտրաարդյունաբերական պալատի չորրորդ համագումարում: Միաժամանակ, նա չի բացառել, որ կան շատ բացթողումներ և հարցեր, որոնք պահանջում են լուծումներ, որոնք հետագայում կարող են ապահովել հանրապետության զարգացումը:
Նրա խոսքերով, համագումարը լավ առիթ է արդյունքներն ամփոփելու և կատարված աշխատանքը գնահատելու համար, և դրա հիման վրա ԱԱՊ գործունեության մեջ նոր մոտեցումներ ներմուծելու համար: Միաժամանակ, նա նշել է, որ արագ փոփոխվող աշխարհում անհրաժեշտ են փոփոխություններ աշխատանքի մոտեցման նկատմամբ, քանի որ ձեռնարկատիրությունը, առաջին հերթին, պարտավոր է ետ չմնալ զարգացման համաշխարհային տնտեսական դինամիկ միտումներից: «Տնտեսական երևույթների պայմաններում արտաքին խթանների փոփոխությունները և համաշխարհային շուկաներում մրցակցության խստացման պայմաններում ԱԱՊ-ն, որպես բիզնեսմեններին միավորող կառույց, ելնելով փորձից և ստացված խթաններից, պետք է մասնակցի քաղաքականության մշակմանը և իրագործմանը` համահունչ նոր տնտեսական միջավայրի հետ»,- ասել է նա:
Իր հերթին ԱԱՊ նախագահ Մարտին Սարգսյանը նշել է, որ համագումարին երկրի ղեկավարի ներկայությունը ևս մեկ անգամ վկայում է այն մասին, որ նա միշտ հատուկ ուշադրություն է դարձրել հարցերին, որոնք կապված են ձեռնարկատիրությանն աջակցելու հետ: Հայաստանի ԱԱՊ ղեկավարը ներկայացրել է հաշվետվություն և ձեռքբերումներ, որոնց կառույցին հաջողվել է հասնել ձեռնարկատիրության աջակցությանև հայկական արտահանման խթանման ճանապարհին:

Армения не имеют право отставать от мировых тенденций развития, и на сегодняшний день, как государственный, так и частный сектор, обязаны быть, по крайней мере, на шаг впереди развивающихся в мире событий, пытаясь спрогнозировать дыхание времени и новые тенденции. Об этом 26 мая заявил президент Армении Серж Саргсян, выступая на четвертом съезде Торгово-промышленной палаты Армении. Одновременно он не исключил, что есть много упущений и вопросов, требующих решений, которые в дальнейшем смогут обеспечить развитие республики.
По его словам, съезд является хорошим случаем подвести итоги и оценить проделанную работу, и на основе этого пересмотреть и внедрить новые подходы в деятельности ТПП. При этом он подчеркнул, что в быстро меняющемся мире необходимы изменения к подходам в работе, поскольку предпринимательство, в первую очередь, обязано не отставать от мировых экономических динамичных тенденций развития. «В условиях экономических явления, изменения внешних импульсов и условиях ужесточения конкуренции на мировых рынках, ТПП, как объединяющая бизнесменов структура, исходя из опыта и полученных импульсов, должна принимать участие в разработке и реализации политики, созвучной с новой экономической средой», – сказал он.
В свою очередь председатель ТПП РА Мартин Саргсян подчеркнул, что присутствие главы государства на съезде еще раз свидетельствует о том, что он всегда уделял особое внимание вопросам, связанным с оказанием содействия предпринимательству. Выступая на съезде, глава ТПП РА представил отчет деятельности структуры за прошедшие 5 лет, а также те достижения, которых структуре удалось достичь на пути содействия предпринимательству и стимулирования армянского экспорта.