Տվյալ պահին Համաշխարհային բանկն աշխատում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և Ազգային վիճակագրական ծառայության հետ հանրապետության կանխատեսվող տնտեսական աճի ուղղությամբ: «Մենք կանխատեսում ենք, որ 2011-2012թթ. Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 4-5 տոկոս»,- մայիսի 27-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին:
Ինչ վերաբերվում է գնաճին, ապա, նրա խոսքերով, Հայաստանի տնտեսության բաց լինելու պատճառով համաշխարհային գների միտումները չեն կարող չազդել երկրում գնաճի տատանումների վրա: «Մասնավորապես. եթե լուրջ ցնցումներ չլինեն համաշխարհային շուկաներում վառելանյութի և պարենամթերքի գների ուղղությամբ, բնակլիմայական պայմանները չեն ազդի գյուղատնտեսության վրա, ինչպես նաև գնաճի զսպմանն ուղղված կառավարության քայլերը հաշվի առնելով 2011-ին Հայաստանում կարձանագրվի միանիշ ցուցանիշ՝ 6-6.5 տոկոսի սահմաններում»,- ասել է նա:

The World Bank works with the Armenian Economy Ministry and National Statistical Service to forecast the country’s economic growth.
“We predict 4-5% economic growth in Armenia in 2011-2012,” Jean-Michel Happi, World Bank Country Manager for Armenia, told a press conference in Yerevan.
As for inflation rate, Happi said the trends in global prices cannot but affect inflation fluctuations in the country, due to openness of Armenia’s economy.
“Specifically, taking into consideration the actions taken by the government, single digit inflation (6-6.5%) will be recorded in Armenia by the end of 2011, if there are not considerable shocks in global prices for fuel and food, as well as if climatic conditions do not affect agriculture,” said Happi.