Տվյալ պահին Համաշխարհային բանկն աշխատում է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության և Ազգային վիճակագրական ծառայության հետ հանրապետության կանխատեսվող տնտեսական աճի ուղղությամբ: «Մենք կանխատեսում ենք, որ 2011-2012թթ. Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 4-5 տոկոս»,- մայիսի 27-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է ՀԲ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան Միշել Հափին:
Ինչ վերաբերվում է գնաճին, ապա, նրա խոսքերով, Հայաստանի տնտեսության բաց լինելու պատճառով համաշխարհային գների միտումները չեն կարող չազդել երկրում գնաճի տատանումների վրա: «Մասնավորապես. եթե լուրջ ցնցումներ չլինեն համաշխարհային շուկաներում վառելանյութի և պարենամթերքի գների ուղղությամբ, բնակլիմայական պայմանները չեն ազդի գյուղատնտեսության վրա, ինչպես նաև գնաճի զսպմանն ուղղված կառավարության քայլերը հաշվի առնելով 2011-ին Հայաստանում կարձանագրվի միանիշ ցուցանիշ՝ 6-6.5 տոկոսի սահմաններում»,- ասել է նա:

27 Май 2011 - 08:24 AMT
На данный момент Всемирный банк работает с Министерством экономики Армении и Национальной статистической службой в направлении прогнозирования экономического роста республики. «Мы прогнозируем, что в 2011-2012 гг. экономический рост Армении составит 4-5%», – сказал 27 мая на пресс-конференции в Ереване глава ереванского офиса ВБ Жан-Мишель Аппи.
Что же касается инфляции, то, по его словам, в силу открытости экономики Армении, тенденции мировых цен не могут не оказывать влияние на колебания инфляции в стране. «В частности, если не будет серьезных потрясений на мировых рынках по линии цен на горючее и продовольствие, климатические условия не скажутся на сельскохозяйственной сфере, а также с учетом шагов правительства, направленных на сдерживание инфляции, то по итогам 2011 года в Армении будет зафиксирован однозначный показатель в пределах 6-6,5%», – сказал он.