Հայաստանում ավելանում է բյուջետային մուտքերի խոշոր հարկ վճարողների տեսակարար կշիռը, մայիսի 27-ին հայտարարել է Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Գագիկ Խաչատրյանը:
Ըստ նրա, Հայաստանի տարածքում գործող 82 500 ընկերություններից 440-ը պետռեգիստրում հաշվառված են որպես խոշոր հարկ վճարողներ, նրանք ապահովում են պետբյուջեի հարկային մուտքերի 60 տոկոսը: «Դա շատ լավ ցուցանիշ է: Քանի որ, որքան շատ ենք մենք բարձրացնում հարկային հավաքագրումները խոշոր հարկատուների համար, այդքան շատ կթեթևացվի հարկային բեռը ՓՄՁ-ների համար»,-ասել է նա:
2011թ. չորս ամսում պետբյուջե է փոխանցվել շուրջ 240,4 մլրդ դրամ,որից 42 մլրդ դրամը կազմել են սոցվճարները, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 10,2 տոկոսով (22,3 մլրդ դրամ) և 34 տոկոս (4,4, մլրդ դրամ) համապատասխանաբար:

В Армении увеличивается удельный вес поступлений в общем объеме налоговых выплат со стороны крупных налогоплательщиков страны, заявил 27 мая в Ереване председатель Государственного комитета по доходам при правительстве Армении Гагик Хачатрян.
По его словам, на территории Армении среди 82 500 действуют компаний 440 числятся в госрегистре как крупные налогоплательщики, при этом они обеспечивают 60% всех налоговых поступлений в госбюджет Армении. «Это очень хороший показатель. Поскольку, чем больше мы поднимем налоговые сборы для крупных налогоплательщиков, тем больше будет облегчено налоговое бремя для малого и среднего бизнеса», – сказал он.
За четыре месяца 2011 года в госбюджет Армении было направлено порядка 240,4 млрд драмов налоговых поступлений, из которых 40,2 млрд драмов составили соцвыплаты, что больше прошлогоднего показателя на 10,2% (22,3 млрд драмов) и 34% (4,4 млрд драмов), соответственно.