Մայիսի 27-ին կայացած նիստում Հայաստանի Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) որոշեց օրենքի խախտման, մասնավորապես հակամրցակցային համաձայնության համար բեռնափոխադրող չորս ընկերությունների հանդեպ կիրառել 100 մլն դրամի չափով տուգանք:
Ինչպես հաղորդում է Հանձնաժողովի մամլո ծառայությունը, «Չորս ընկեր» ընկերության տուգանքը կկազմի մոտ 55 միլիոն դրամ, «ՍՕՀՕ» ընկերությանը՝ մոտ 30 միլիոն դրամ, «Պրոֆ իմպրոտեքսը» կտուգանվի մոտ 10 միլիոն դրամի չափով, իսկ «Նանիս» ընկերության տուգանքի չափը կկազմի մոտ 5 միլիոն դրամ:
Ապրիլի 6-ին ՏՄՊՊՀ-ն «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի հնարավոր խախտման կապակցությամբ վարույթ հարուցեց 4 բեռնափոխադրողների` «Չորս ընկեր», «ՍՕՀՕ», «Պրոֆ իմպրոտեքս» և «Նանիս» ընկերությունների նկատմամբ: Թուրքիայից և Չինաստանից ապրանքի ներկրմամբ զբաղվող այդ ընկերություններն արդեն տարվա սկզբին բարձրացրել էին իրենց ծառայությունների սակագները:

27 Май 2011 - 12:37 AMT
Госкомиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении оштрафовала 27 мая четыре компании, занимающиеся грузоперевозками, на общую сумму в 100 млн драмов за антиконкурентное соглашение, направленное на необоснованное и одновременное повышение тарифов.
Как сообщает пресс-служба Комиссии, компания «Четыре друга» оштрафована на 55 млн драмов, компания «СОГО» – на 30 млн драмов, «Проф Импротекс» – на 10 млн драмов, а «Нанис» – на 5 млн драмов.
6 апреля ГКЗЭК в связи с возможным нарушением закона РА «О защите экономической конкуренции» возбудила производство в отношении 4 грузоперевозчиков: «Четыре друга», «Проф Импротекс», «Нанис» и «СОГО». Занимающиеся импортом товаров из Турции и Китая эти компании в начале текущего года повысили тарифы на свои услуги.
Согласно решению ГКЗЭК, компании обязаны в течение десяти дней представить Комиссии информацию, подтверждающую факт оплаты штрафа. Кроме того, они обязуются исключить нарушения в будущем.