Հայաստանի տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը և Գերմանիայի Դաշնության տրանսպորտի, շինարարության և քաղաքաշինության նախարար Պետեր Ռամզաուերը մայիսի 26-ին Լայպցիգում ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև ավտոմոբիլային ճանապարհներով միջազգային ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների մասին» համաձայնագիր:
Ինչպես հաղորդում ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարի մամլո ծառայությունը, տրանսպորտի ոլորտում, բացառությամբ օդային, առաջին անգամ է Գերմանիայի հետ ստորագրվում համաձայնագիր, ինչը հիմք կհանդիսանա երկուստեք հետագա համագործակցության ընդլայնմանն ու խորացմանը:
Նախարար Մանուկ Վարդանյանը Պետեր Ռամզաուերին ներկայացրել է Հայաստանում իրականացվող և նախատեսվող ճանապարհաշինարարական ծրագրերը, այդ թվում` «Հյուսիս-հարավ» ավտոմայրուղու կառուցման ծրագիրը:
Հաշվի առնելով գերմանական ճանապարհաշինարարական ընկերությունների լավագույն փորձը բետոնե ճանապարհների կառուցման գործում` Մանուկ Վարդանյանն առաջարկել է այդ հարցում փորձի փոխանակում կատարել և տեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել:
Հանդիպման վերջում նախարար Մանուկ Վարդանյանը գերմանացի գործընկերոջը հրավիրել է Հայաստան` մոտիկից ծանոթանալու տրանսպորտի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին ու առկա խնդիրներին:

27 Май 2011 - 13:12 AMT
Министр транспорта и связи Армении Манук Варданян и министр транспорта, строительства и градостроительства Германии Петер Рамзауэр 26 мая в Лейпциге подписали соглашение между правительствами Армении и Германии «О международных пассажиро- и грузоперевозках по автомобильным дорогам».
Как отмечается в сообщении пресс-службы Министерства транспорта и связи Армении, в сфере транспорта, помимо воздушного, с Германией впервые подписывается соглашение, которое станет основой для расширения и углубления дальнейшего двустороннего сотрудничества.
Министр Варданян представил Петеру Рамзауэру реализуемые в Армении и предусмотренные дорожно-строительные программы, в том числе – проект создания автомагистрали «Север-Юг».
Учитывая лучший опыт германских компаний в сфере дорожного строительства, глава Минтранса РА предложил в этом вопросе осуществить обмен опытом и оказать техническое содействие.
По итогам встречи Манук Варданян пригласил германского коллегу в Армению для ознакомления с реализуемыми реформами и существующими проблемами в транспортной сфере.