Հարկային և մաքսային ոլորտի բարեփոխումները մեկնարկել են 2011-ի սկզբին: Բարեփոխումների շրջանակներում արդիականացվել են համայնքային հարկային վարչությունները, տեղադրվել են հաշվետվությունների էլեկտրոնային տերմինալներ: Աշխատանքներ են տարվում հարկային տեսուչների և հասարակության միջև անձնական շփումները կրճատելու համար էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջոցով: Շրջանառությունից հանվել է 57 փաստաթուղթ, կրճատվել է եկամտահարկի վճարման հաճախականությունը տարեկան նախկին 12 անգամից մինչև 4 անգամ:
Կարևոր նշանակություն ունի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների անցկացումը, որտեղ մեծ նշանակություն է տրվում ոչ այնքան հարկերի գանձման բարձր մակարդակին, այլ դրանց հաշվառումը կազմակերպելուն, որը շատ ոլորտներում անցկացվում է ոչ այնքան լավ մակարդակով:
Հայաստանի տարածքում գործող 82 500 ընկերություններից 440-ը պետռեգիստրում հաշվառված են որպես խոշոր հարկ վճարողներ, նրանք ապահովում են պետբյուջեի հարկային մուտքերի 60 տոկոսը: 2011թ. չորս ամսում պետբյուջե է փոխանցվել շուրջ 240,4 մլրդ դրամ,որից 42 մլրդ դրամը կազմել են սոցվճարները, որը գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը 10,2 տոկոսով (22,3 մլրդ դրամ) և 34 տոկոս (4,4, մլրդ դրամ) համապատասխանաբար:
Այսպիսով, Հայաստանի առջև ծառացած է բավական բարդ խնդիր. մի կողմից արագ բարեփոխումների ճանապարհով թեթևացնել հարկային վարչարարությունը, մյուս կողմից` ապահովել հարկերի հավաքման անհրաժեշտ մակարդակ: Ավելին, պետք է ամեն տարի մեծացնել ՀՆԱ նկատմամբ հարկերի հարաբերակցությունը` «ստվերից» հանելով ավելի ու ավելի շատ հատվածներ:
Համակարգը պետք է ի վիճակի լինի, մշտապես ավելացնելով հարկերի գանձնման մակարդակը, միաժամանակ դառնա ընդունելի, արդարացի և առավելագույնս բարեհաճ տնտեսվարող սուբյեկտների նկատմամբ: Սա իսկապես լուրջ խնդիր է, երկրի իշխանությունները համոզված են հաղթանակի մեջ, իսկ ահա արդյունքների մասին կարող է դատել միայն բիզնեսը, որի համար էլ ջանում են բարձրաստիճան պաշտոնյաները:

It is not a secret that bureaucracy and high level corruption predominate in the tax and customs bodies of Armenia, while inspections are held spontaneously, as a result of which small and medium enterprises suffer.
The Armenian State Revenue Committee has started implementing reforms to improve the tax collection and level of provided services. However, the reforms may lead to loss of AMD 16bln due to being risky.
The reforms started in Armenia early in 2011. As part of them, community tax inspections were modernized and electronic terminals were installed. Besides, works are carried out to reduce personal contacts between tax inspectors and the public through introduction of e-governance system. The reforms aim to increase efficiency and transparency of tax and customs structures.
57 documents have been withdrawn from circulation. Besides, the periodicity of income tax payment has been cut from previous 12 to 4 times a year. The loss totaled AMD 5bln.
Nevertheless they are necessary as they will allow in long-term outlook secure information data update and analysis of tools to ensure better tax collection.
There are 82500 operating companies in Armenia. 440 of them are listed as major tax payers, securing 60% of budget tax proceeds. The tax revenues totaled AMD 240.4bln in January-April 2011 in Armenia, including social payments at the amount of AMD 40.2bln, what is 10.2% more than the last year index (AND 22.3bln and AMD 4.4bln respectively).
Thus, Armenia faces a hard task: to facilitate tax administration through reforms, on the one hand, and to secure proper tax collection, on the other hand. Besides, the government should increase the tax-to-GDP ratio, thus leading more economy sectors out of the shadow.
At the same time, the operating system aimed to boost tax collection should be acceptable, fair and not burdensome.