Հայաստանում կառուցվելու է մաքուր մագնեզիումի արտադրության գործարան Մերգելյանի անվան ինստիտուտի Եղվարդի մասնաճյուղի հիման վրա: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը: Գործարանի շինարարության տեղի ընտրությունը պայմանավորված է նրանով, որ այնտեղով անցնում է երկաթգիծ, որը կարելի է հետագայում օգտագործել արտադրվող արտադրանքը տեղափոխելու համար:
Նրա խոսքերով, հայ գիտնականները մշակել են համեմատաբար էժան մագնեզիումի ստացման գործընթացը, որը կարելի է արտահանել: «Նախագիծն արդեն հասցվել է ներդրումային փուլին, բանակցություններ են ընթանում ներդրողների հետ»,- ասել է նա:
ԶՀԳ ղեկավարը նշել է, որ այդ նախագծի հիմքում հայ գիտնականների «նոու հաուն» է: Առաջին փուլում նախատեսվում է արտադրել տարեկան 300 տոնա մագնեզիում, որի համար պահանջվում է 1 մլն դոլար, բայց կա նաև երկրորդ փուլը, որը գնահատվում է 6 մլն դոլար` տարեկան 10 հազար տոննա և «վարդագույն երազանք»` տարեկան 50 հազար տոննա: «Վերջին ցուցանիշը կարող է իրական դառնալ, երբ կկարողանանք շահագործելՍևանի շրջանում գտնվող հաքավայրերը»,- ասել է Ռոբերտ Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, գրավոր շահագրգռվածություն արդեն ստացվել է Ռուսաստանի և Իրանի ներդրողների կողմից: Այս ոլորտում առաջատարը Չինաստանն է, որն արտադրում է տարեկան 500 հազար տոննա մագնեզիում` իրականացնելով նրա էժան մատակարարում: «Մեր մշակումը թույլ կտա առաջ անցնել չինական մշակումից»,- ասել է նա:

31 Май 2011 - 06:36 AMT
Завод по производства чистого магнезиума будет построен в Армении на базе Егвардского филиала института им. Мергеляна, сообщил в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net генеральный директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян. Выбор места строительства завода обусловлена тем, что там проходит железнодорожная ветка, которую можно будет в дальнейшем использовать для транспортировки произведенной продукции.
По его словам, армянские ученые разработали процесс получения сравнительно дешевого чистого магнезиума, который можно будет экспортировать. «Проект уже доведен до этапа инвестирования, ведутся переговоры с инвесторами», – сказал он.
Глава ААР подчеркнул, что в основе данного проекта – ноу-хау армянских ученых. На первом этапе планируется производить до 300 тонн магнезия в год, на что потребуется 1 млн. долларов, но есть второй этап, который оценивается в 6 млн. долларов – 10 тыс. тонн в год и «розовая мечта» – 50 тыс. тонн в год. «Последний показатель станет реалистичным, когда мы сможем использовать залежи, которые у нас есть в районе Севана», – сказал Роберт Арутюнян. При этом он отметил, что 300 тонн магнезия пойдет на удовлетворение потребностей внутреннего рынка: от горной промышленности до медицины.
Как сообщил глава ААР, что письменная заинтересованность уже получена от инвесторов из России и Ирана. Лидер в этой сфере является Китай, который производит 500 тыс. магнезия в год, осуществляя его дешевые поставки. «Наша разработка позволяет перебить и китайскую разработку», – добавил он.