1995 թվականից սկսած Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անվտանգության մակարդակի բարձրացման միջոցառումների համար հատկացվել է 130 մլն դոլար:
Այդ հարցում Հայաստանին օժանդակել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները` 60 մլն դոլար, Եվրամիությունը` 26 մլն դոլար (առաջիկա 1-2 տարիների ընթացքում ԵՄ-ն կհատկացնի ևս 10 մլն դոլար), Ռուսաստանի Դաշնությունը` 7,7 մլն դոլար (առաջիկայում ՌԴ-ն կհատկացնի ևս 2,5 մլն դոլար):
Այդ գործում Հայաստանին աջակցել են նաև Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, ԱԷՄԳ-ն (ՄԱԳԱՏԵ-ն), Չեխիան և այլն: Առաջիկա 2 տարիների ընթացքում Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անվտանգության մակարդակի բարձրացման միջոցառումների համար կհատկացվի ևս 25 մլն դոլար:
Արդեն իսկ ներդրված 130 մլն դոլարի մեջ ներառվում է նաև ՀԱԷԿ-ի` սեփական միջոցներից հատկացված 15 մլն դոլարը, հաղորդում է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության մամլո ծառայությունը:

USD 130mln, including USD 15mln from the NPP’s funds, has been spent since 1995 to implement measures aimed at improving the Armenian Nuclear Power Plant (NPP) safety.
The United States and European Union have also assisted Armenia, allocating USD 60mln and 26mln respectively. During the upcoming two years the EU will provide additional USD 10mln, while Russia – USD 2.5mln (earlier it allocated USD 7.7mln). Besides, France, the Czech Republic and Great Britain and other countries also provided assistance, the press service of the Armenian Ministry of Energy and Natural Resources reported.