1995 թվականից սկսած Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անվտանգության մակարդակի բարձրացման միջոցառումների համար հատկացվել է 130 մլն դոլար:
Այդ հարցում Հայաստանին օժանդակել են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները` 60 մլն դոլար, Եվրամիությունը` 26 մլն դոլար (առաջիկա 1-2 տարիների ընթացքում ԵՄ-ն կհատկացնի ևս 10 մլն դոլար), Ռուսաստանի Դաշնությունը` 7,7 մլն դոլար (առաջիկայում ՌԴ-ն կհատկացնի ևս 2,5 մլն դոլար):
Այդ գործում Հայաստանին աջակցել են նաև Ֆրանսիան, Մեծ Բրիտանիան, ԱԷՄԳ-ն (ՄԱԳԱՏԵ-ն), Չեխիան և այլն: Առաջիկա 2 տարիների ընթացքում Հայկական ատոմային էլեկտրակայանում անվտանգության մակարդակի բարձրացման միջոցառումների համար կհատկացվի ևս 25 մլն դոլար:
Արդեն իսկ ներդրված 130 մլն դոլարի մեջ ներառվում է նաև ՀԱԷԿ-ի` սեփական միջոցներից հատկացված 15 մլն դոլարը, հաղորդում է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության մամլո ծառայությունը:

31 Май 2011 - 07:21 AMT
Начиная с 1995 года и по сей день, на реализацию мероприятий по повышению безопасности Армянской АЭС было направлено 130 млн. долларов, из которых 15 млн. долларов – за счет собственных средств атомной станции. Как отмечается в сообщении пресс-службы Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, в этом деле республике оказывали содействие США – 60 млн. долларов, ЕС – 26 млн. долларов, при этом в ближайшие 1-2 года ЕС предоставит Армении дополнительные 10 млн. долларов, а Россия – 2,5 млн. долларов (уже предоставила 7,7 млн. долларов). Помощь была оказана и со стороны Франции, Великобритании, Чехии и др.
«В ближайшие 2 года на повышение безопасности АЭС будет направлено 25 млн. долларов», – говорится в сообщении.