Մայիսի 31-ին Երևանում ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից ֆինանսավորվող Փոքրածավալ ենթակառուցվածքների վերականգնման ծրագիրը (ՓԵՎԾ), որն իրականացնում է Սի Էյջ Էֆ Ինթերնեյշնլի հայաստանյան մասնաճյուղը, և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) հայաստանյան գրասենյակը ստորագրեցին փոխըմբռնման հուշագիր` Տավուշի մարզում խմելու ջրի համակարգի վերականգնման երկու ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ: Ծրագրերի իրականացման համար ՄԱԶԾ-ն կհատկացնի 26 հազ. դոլար, ԱՄՆ ՄԶԳ-ն` 58 հազ. դոլար, իսկ Սի Էյջ Էֆ Ինթերնեյշնլի հայաստանյան մասնաճյուղը` «Շեն» ՀԿ հետ համատեղ կստանձնի բոլոր շինարարական աշխատանքները:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գեռչևան, փաստաթղթի հիմնական նպատակն է աջակցել Հայաստանում գյուղական համայնքների հզորացմանը` շեշտը դնելով այդ համայնքներում կենսամակարդակի բարելավմանն ուղղված ժամանակավոր զբաղվածության ստեղծման և կենսական նշանակության ենթակառուցվածքների վերականգնման վրա: Ընդ որում, խմելու ձրի համակարգի վերականգնման ծրագրի շրջանակներում դրանից օգտվողների թիվը կկազմի մոտ 1250 գյուղացի:
Սի Էյջ Էֆ Ինթերնեյշնլի հայատանյան մասնաճյուղի տնօրեն Զորան Ռադիչն իր հերթին հաղորդել է, որ փոքր ենթակառուցվածքների զարգացման նախագիծը` 3,5 մլն դոլար արժողությամբ, Հայաստանի հեռավոր գյուղերում մեկնարկել է 2009 թվականին և կավարտվի 2011 թվականի վերջին: Նրա խոսքով, դրանից օգտվում են մոտ 70 հազ. մարդ Հայաստանի 9 մարզերում, բացի դրանից, ապահովվել է կարճաժամկետ զբաղվածությունը:

31 Май 2011 - 10:48 AMT
31 мая в Ереване состоялось подписание меморандума о взаимопонимании между представителями Программы развития ООН (UNDP), Агентства международного развития США (USAID) и CHF International Armenia по реализации двух программ восстановления системы питьевой воды в Тавушской области Армении. На реализацию программ UNDP предоставит 26 тыс. долларов, а USAID – 58 тыс. долларов, а компания CHF International Armenia совместно с ОО «Шен» возмет на себя все строительные работы.
Как сообщила постоянный координатор ООН в Армении Дафина Герчева, данный документ направлен на повышение благосостояния жителей двух общин Армении, добавив, что в рамках программы восстановления системы питьевой воды ее пользователями станут порядка 1250 сельчан.
В свою очередь, директор филиала CHF International Armenia Зоран Радич сообщил, что проект развития малых инфраструктур стоимостью в 3,5 млн долларов в отдаленных селах Армении стартовал в 2009 году и будет завершен в конце 2011 года. По его словам, пользователями программы стало 70 тыс. человек в 9 областях Армении, помимо этого была обеспечена занятость в краткосрочном периоде.