Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հունիսի 1-ին կայացել է «PepsiCo» զովացուցիչ և բնական հյութերի արտադրության նոր գործարանի բացման արարողությունը: Պետության ղեկավարը ծանոթացել է գործարանի արտադրական հնարավորությունների հետ` հագեցած գերմանական Berkfeld առաջատար ընկերության ժամանակակից սարքավորումներով:
«Այսօր այդ գործարանը տեխնիկական հագեցվածության մակարգակով կարելի է համարել աշխարհի լավագույն գործարաններից մեկը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ընկերության բիզնես-խորհրդատու Էդգար Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, ներդրումների հիմնական մասն արդեն իրականացվել է` 22 մլն եվրո, սակայն ընկերության պլանների մեջ մտնում է լրացուցիչ ներդրումների իրականացումը բրենդային բնական հյութերի արտադրության համար Նա հաղորդել է, որ գործարանի հիմնադիրներն են տեղի ձեռնարկատերերը` ի դեմս«Ջերմուկ International» ընկերության սեփականատերերի, որոնց հետ ստորագրվել է ֆրանչայզինգային պայմանագիր «PepsiCo» ապրանքանիշն օգտագործելու մասին:
Անդրադառնալով արտադրական հզորություններին` նա նշել է, որ լիովին կարող են բավարարել շուկայի պահանջարկը, սակայն արտադրելու են ապրանքատեսակներ, որոնք Վրաստանում չկան և որոնք կարտահանվեն են այդ երկիր: Գործարանում գործելու են երկու հիմնական արտադրական հոսքագծեր` պլաստիկ և ապակյա շշերով արտադրանքի շշալցման համար: Ստեղծվելու է 250 նոր աշխատատեղ, աշխատավարձը լինելու է միջին շուկայականից բարձր:

С участием президента Армении Сержа Саргсяна 1 июня состоялась официальная церемония открытия нового завода по производству охладительных напитков и натуральных соков бренда «PepsiCo». Глава государства ознакомился с производственными возможностями завода, оснащенного современным оборудованием передовой немецкой компании Berkfeld.
«На сегодняшний день этот завод по уровню технического оснащения можно считать одним из лучших в мире», – заявил в беседе с журналистами бизнес-консультант компании Эдгар Казарян. По его словам, основная часть инвестиций уже осуществлена – 22 млн. евро, однако в планы компании входит осуществление дополнительных инвестиций для производства брендовых натуральных соков. Представитель компании сообщил, что основателями завода являются местные предприниматели в лице владельцев компании «Джермук International», с которыми был подписан франчайзинговый договор об использовании бренда «PepsiCo».
Касаясь производственных мощностей, он отметил, что они полностью могут удовлетворить потребности внутреннего рынка, при этом продукция в стеклотарах будет экспортироваться в Грузию. На заводе будет действовать две основные производственные линии – для пластиковых и стеклянных бутылок разной вместимости (0,5, 1 и 2 литра). На заводе будет создано 250 новых рабочих мест, зарплата будет выше среднерыночной. При этом он добавил, что потребитель сможет насладиться прохладительными напитками высокого качества, тем более что в процессе производства используется вкуснейшая армянская вода, прошедшая тройной уровень фильтрации.
По словам Эдгара Казаряна, на заводе будут производиться такие виды напитков, как Pepsi, Pepsi Light, Pepsi Max, Mirinda, 7UP, Aquafina.