Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հունիսի 1-ին կայացել է «PepsiCo» զովացուցիչ և բնական հյութերի արտադրության նոր գործարանի բացման արարողությունը: Պետության ղեկավարը ծանոթացել է գործարանի արտադրական հնարավորությունների հետ` հագեցած գերմանական Berkfeld առաջատար ընկերության ժամանակակից սարքավորումներով:
«Այսօր այդ գործարանը տեխնիկական հագեցվածության մակարգակով կարելի է համարել աշխարհի լավագույն գործարաններից մեկը»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է ընկերության բիզնես-խորհրդատու Էդգար Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, ներդրումների հիմնական մասն արդեն իրականացվել է` 22 մլն եվրո, սակայն ընկերության պլանների մեջ մտնում է լրացուցիչ ներդրումների իրականացումը բրենդային բնական հյութերի արտադրության համար Նա հաղորդել է, որ գործարանի հիմնադիրներն են տեղի ձեռնարկատերերը` ի դեմս«Ջերմուկ International» ընկերության սեփականատերերի, որոնց հետ ստորագրվել է ֆրանչայզինգային պայմանագիր «PepsiCo» ապրանքանիշն օգտագործելու մասին:
Անդրադառնալով արտադրական հզորություններին` նա նշել է, որ լիովին կարող են բավարարել շուկայի պահանջարկը, սակայն արտադրելու են ապրանքատեսակներ, որոնք Վրաստանում չկան և որոնք կարտահանվեն են այդ երկիր: Գործարանում գործելու են երկու հիմնական արտադրական հոսքագծեր` պլաստիկ և ապակյա շշերով արտադրանքի շշալցման համար: Ստեղծվելու է 250 նոր աշխատատեղ, աշխատավարձը լինելու է միջին շուկայականից բարձր:

On June 1, Armenian President Serzh Sargsyan participated in the official opening ceremony of a new plant for production of soft drinks and natural juices of PepsiCo brand.
Mr. Sargsyan familiarized himself with production capacities of the plant supplied with modern equipment of Berkfeld German company.
“Currently it is one of the best plants worldwide by the level of its equipment,” business consultant of Jermuk International company Ghazaryan told journalists.
According to him, the basic part of investments (22mln euros) has been already made, but the company is going to make additional investments to produce branded natural juices.
Ghazaryan added that the plant has been established by local entrepreneurs – owners of Jermuk International, with which a franchise agreement was signed on usage of PepsiCo brand.
The plant will create 250 jobs. It will produce Pepsi Cola, Mirinda, 7UP, Mountain Dew and Aquafina drinks.