Հայաստանի Ազգային ժողովի մշտական ֆինանսաբյուջետային հանձնաժողովի ղեկավար Գագիկ Մինասյանը 2011-ի արդյունքներով կանխատեսում է բյուջեի դեֆիցիտի ցուցանիշ 3 տոկոսի մակարդակում: Այդ մասին նա հայտարարել է հունիսի 1-ին Երևանում մամլո ասուլիսում:
Նրա խոսքերով, Հայաստանն ունեցել է բյուջետային դեֆիցիտի բավական բարձր ցուցանիշ ՀՆԱ նկատմամբ ճգնաժամային 2009-ին, որը պայմանավորված է եղել նրանով, որ պետությունը պարտավորվել է չկրճատել սոցիալական ծախսերը` չնայած պետեկամուտների կրճատմանը:
Գագիկ Մինասյանը նաև նշել է, որ այս տարի բյուջեի կատարումն ընթանում է օրենքի համաձայն, նշելով, որ 2011-ի առաջին 4 ամսում բյուջեի եկամուտներն աճել են 9 տոկոսով անցյալ տարվա նույն շրջանի համեմատ, հարկային եկամուտները` 10 տոկոսով, ծախսերը` 6 տոկոսով:
Հայաստանի պետական բոյւջեն 2011-ի հունվար-ապրիլին կատարվել է 2.4 մլրդ դրամ դեիֆիցիտով հաշվետու շրջանի համար նախատեսված 56.2 մլրդ դրամի փոխարեն: Բյուջեի դեիֆիցիտը 2011-ին պլանավորված է 148.6 մլրդ դրամի չափով:

1 Июнь 2011 - 11:13 AMT
Глава постоянной финансово-бюджетной комиссии Национального собрания Армении Гагик Минасян прогнозирует по итогам 2011-ого года показатель бюджетного дефицита на уровне 3%. Об этом он заявил 1 июня на пресс-конференции в Ереване.
По его словам, у Армении был довольно высокий показатель бюджетного дефицита по отношению к ВВП в кризисный 2009-й год, который был обусловлен тем, что государство взяло на себя обязательство не сокращать социальные расходы, несмотря на сокращение госдоходов. Минасян отметил, что дефицит бюджета в 2009-м году составил 7,7 % , в 2010-м был сокращен до 5%, а согласно бюджету этого года запланирован дефицит в 4%. “Однако тенденция говорит о том, что у нас будет намного более низкий показатель дефицита, примерно на уровне 3%, как установлено для членов Европейского союза”, – добавил он.
Гагик Минасян также отметил, что выполнение бюджета на этот год идет согласно закону, заметив, что за первые четыре месяца 2011 года доходы бюджета возросли на 9% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, налоговые доходы на 10%, а расходы – порядка 6%.
Государственный бюджет Армении в январе-апреле 2011 года был выполнен с дефицитом в 2,4 млрд драмов против запланированного на отчетный период дефицита в 56,2 млрд драмов. Дефицит бюджета на 2011 год запланирован в размере 148,6 млрд драмов.