ՀԱԷԿ-ը տեխնիկական հնարավորություն ունի շահագործման ժամկետները երկարացնելու համար, սակայն այն դեռ հանդես չի եկել նման նախաձեռնությամբ: Այդ մասին հունիսի 2-ին Երևանում մամլո ասուլիսում հաղորդել է ՄԱՏԱԳԷ-ի ՕSART առաքելության ղեկավար Գաբոր Վամոշը: «Մենք տեղեկացված ենք այն մասին, որ ատոմակայանը հայկական կանոնավորող մարմինի կողմից ունի շահագործման թույլտվություն մինչև 2016-ը»,- ասել է նա և հավելել, որ աշխարհում կա ատոմակայանների շահագործման ժամկետը երկարացնելու փորձ: «Որքան մեզ հայտնի է, նման պաշտոնական ծրագիր դեռևս չկա»,- ասել է նա:
Վամոշը հավելել է, որ որոշում պետք է ընդունի հայկական կանոնավորող մարմնի որոշումն այն դեպքում, եթե կայանը հանդես գա նման նախաձեռնությամբ:
Որոշ փորձագետների եզրակացության համաձայն ՀԱԷԿ-ը կարող է շահագործվել մինչև 2016-ը, միաժամանակ Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարել է, որ կայանն աշխատելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի կառուցվել նոր էներգաբլոկ, հնարավոր է` մինչև 2018-ը:
OSART (Operational Safety Review Team) հանձնաժողովը, որը գործում է ՄԱԳԱՏԷ հովանու ներքո, ստուգումներ է իրականացրել Մեծամոր քաղաքի մոտ գտնվող ԱԷԿ-ում նրա գործունեության, անվտանգության ապահովման տեսանկյունից: Ստուգման արդյունքում խումբը նշել է դրական պրակտիկայի մի շարք օրինակներ, ինչպես նաև ներկայացրել է մի շարք երաշխավորագրեր դրանց կատարելագործման համար:

У Армянской АЭС есть техническая возможность продлить сроки эксплуатации, однако она пока не выступала с подобной инициативой. Об этом 2 июня на пресс-конференции в Ереване сообщил руководитель миссии OSART МАГАТЭ Габор Вамош. “По части дальнейшей работы станции мы информированы о том, что станция имеет лицензии на эксплуатацию от армянского регулирующего органа до 2016 года”, – сказал он.
При этом эксперт отметил, что в мире сеть практика продления срока эксплуатации станций, в том числе, отдельных блоков. “Но, насколько нам известно, такой официальной программы пока нет, поэтому наша проверка на этот вопрос не распространялась”, – отметил он.
В связи с этим Габор Вамош добавил, что решение должен принять армянский регулирующий орган, в случае, если станция выступит с такой инициативой.
Согласно заключению некоторых экспертов, ААЭС может эксплуатироваться до 2016 года, одновременно министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян заявлял, что станция будет работать до тех пор, пока не будет построен новый энергоблок, возможно, и до 2018 года.
Комиссия OSART (Operational Safety Review Team), действующая под эгидой МАГАТЭ, осуществила проверку расположенной недалеко от г. Мецамор Армянской АЭС с точки зрения ее безопасности. В результате проверки группа отметила ряд примеров положительной практики, а также представила ряд рекомендаций для их усовершенствования.