Հայաստանի Կենտրոնական բանկը բանկային գործունեության լիցենզիա է տրամադրել «Համահայկական բանկին»:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը, լիցենզիան տրամադրվել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհրդի կողմից hունիսի 2-ի թիվ 158Ա որոշմամբ:
«Համահայկական բանկ» ԲԲԸ կանոնադրական կապիտալը կազմում է $100 մլն, որից $20 մլն արդեն հատկացվել է կառավարության կողմից: Մնացած միջոցները կհամալրվեն միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների և այլ մասնավոր աղբյուրների կողմից:
Համահայկական բանկի նախագահը Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն է, իսկ 2010 թվականի դեկտեմբերին բանկի գործադիր տնօրեն նշանակվեց նախագահի խորհրդական Վահրամ Ներսիսյանցը:
Համահայկական բանկը կոմերցիոն բանկ չէ, այն իրենից ներկայացնում է զարգացման բանկ, ուստի չի տրամադրելու կարճաժամկետ ցարկեր` կենտրոնանալով երկարաժամկետ զարգացման ծրագրերի վրա: Բանկի գործունեության առաջնայնությունների թվում են ՏՏ ոլորտը, առողջապահությունը, կրթությունն ու զբոսաշրջությունը:

3 Июнь 2011 - 12:00 AMT
Центральный банк Армении выдал лицензию ОАО «Всеармянский банк» на осуществление банковской деятельности.
Как сообщает пресс-служба ЦБ РА, данное решение было принято Советом Центробанка РА от 2 июня №158A. Уставной капитал ОАО «Всеармянский банк» составляет $100 млн, из которых $20 млн уже предоставлено со стороны правительства. Остальные средства будут восполнены за счет международных финансовых организаций и иных частных источников.
Председателем Совета Всеармянского банка является премьер-министр Армении Тигран Саркисян, а исполнительным директором банка в декабре 2010 года был назначен советник президента Ваграм Нерсисянц. Всеармянский банк не является коммерческим банком, а представляет из себя банк развития, в связи с чем не будет предоставлять краткосрочных кредитов, концентрируясь на программах долгосрочного развития. В числе приоритетов его деятельности – ИТ-сфера, здравоохранение, образование и туризм.