ՄԱԳԱՏԷ-ի հովանու ներքո գործող OSART հանձնաժողովը մայիսի 16-ից հունիսի 2-ը գտնվում է Հայաստանում՝ հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման անվտանգության փորձնական ստուգումներ անցկացնելու համար։ Հայկական կողմի հրավերով ժամանած առաքելության կազմում 9 երկրի 12 փորձագետ կա։
«Չկա այնպիսի արտադրական գործունեություն, որը որոշակի ռիսկ չներկայացնի։ Ստուգումների արդյունքը ցույց է տալիս, որ հայկական ԱԷԿ-ում ռիսկն ընդունելի է»,- հինգշաբթի լրագրողներին հայտնեց Վամոսը։
Այս փուլում պատրաստ են միայն տեխնիկական նշումները, հաշվետվություն դեռ չկա, այդ նշումների հիման վրա էլ կազմվել են դիտողություններ, բացի դրանից Հայաստանի Միջուկային անվտանգության պետական կոմիտեն ներկայացնելու է իր դիտողություններն այդ փաստաթղթի շուրջ, հետո փորձագետների խումբը մշակելու է այն ՄԱԳԱՏԷ գլխամասային գրասենյակում և երեք ամիս անց ներկայացնելու է ՀՀ կառավարության քննարկմանը: OSART հանձնաժողովի հաշվետվությունում առկա են 16 երաշխավորագրեր, 14 առաջարկներ և 7 դրական պրակտիկա, ընդ որում ՄԱԳԱՏԷ-ն չի տալիս ատոմակայանի ընդհանուր և որակական բնութագիր, այլ առաջարկում է այն ուղղությունները, որտեղ կայանը կարող է բարելավել իր գործունեությունը: «Չկա այնպիսի արտադրական գործունեություն, որը որոշակի ռիսկ չներկայացնի։ Ստուգումների արդյունքը ցույց է տալիս, որ հայկական ԱԷԿ-ում ռիսկն ընդունելի է»,- հայտնել է Վամոսը։
Միաժամանակ նա նշել է, որ Հանձնաժողովի խնդիրը ոչ թե տարածաշրջանի համար կայանի անվտանգության ստուգումն է, այլ այն խոցելի տեղեր փնտրելը, որոնք անվտանգության բարձրացման կարիք ունեն։
Միաժամանակ նա իր խնդիրը չի համարել մեկնաբանել այլ անձնանց հայտարարություններն ԱԷԿ անվտանգության մակարդակի վերաբերյալ: «Կարող եմ ասել, որ մեր ստուգումների ժամանակ ծայրահեղ ոչինչ չի բացահայտվել»,- ասել է նա:
Պետք է նշել, որ OSART հանձնաժողովը մանդատ չունի ատոմակայանի փակումը պահանջելու համար, նման որոշումներն իրավունք ունեն ըդնունել այդ երկրի համապատասխան մարմինները:
Ինչ վերաբերվում է Հայկական ԱԷԿ սեյսմակայունությանը, ապա փորձագետների գնահատմամբ սեյսմակայության մակարդակը նախատեսված է 8 բալ ուժգնությամբ երկրաշարժի համար: Ավելին, տվյալ պահին ԱԷԿ-ում աշխատանքներ են տարվում կայանի սեյսմակայունությունը բարձրացնելու ուղղությամբ, որոնք թույլ են տալու նոր գնահատականներ տալ այդ մակարդակի վերաբերյալ:
Հայաստանի էներգետիկայի և բնական ռեսուրսների տվյալներով ՀԱԷԿ անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված միջոցառման իրագործման համար առաջիկա 2 տարում հատկացվելու է 25 մլն դոլար:
Այսպիսով, ամենայն լրջությամբ կարելի է պնդել, որ Հայկական ԱԷԿ-ը վտանգ չի ներկայացնում տարածաշրջանի համար: Ուստի ինչ-որ հայտարարություններ անելուց առաջ անհրաժեշտ է հիմքեր ներկայացնել նրա համար, որպեսզի հանրապետության Պետական ատոմային հսկողության խումբը դիտարկի դրանք և ընդունի համապատասխան որոշում, առավել ևս, որ ատոմակայանի ղեկավարությունը հայտարարել է, որ պատրաստ է կատարել ՄԱԳԱՏԷ 30 դիտողությունները և հրավիրել առաջատար միջազգային փորձագետների 18 ամիս անց կրկնակի դիտարկում անցկացնելու համար:

4 Июнь 2011 - 06:43 AMT
На данном этапе готовы лишь технические заметки, а самого отчета пока нет, на основе этих заметок будут составлены замечания, помимо этого Госкомитет по ядерной безопасности Армении представит свои замечания по предварительному документу, затем группа экспертов доработает его в главном офисе МАГАТЭ и через три месяца представит на рассмотрение правительству Армении. В отчете комиссии OSART фигурирует 16 рекомендаций, 14 предложений и 7 хороших практик, при этом МАГАТЭ не дает общую и количественную характеристику безопасности атомной станции, а предлагает те направления, где станция может улучшить своя деятельность. Руководитель комиссии OSART, действующей под эгидой Международного агентства по атомной энергетики (МАГАТЭ) Габор Вамош (Gabor Vamos) подчеркнул, что то общее количество замечаний, которые МАГАТЭ сделало для ААЭС, не является беспрецедентным. “Такие замечания мы находили и на других станциях мира”, – сказал эксперт. Одновременно руководитель миссии OSART отметил, что нет ни одной производственной деятельности, которая не представляла бы опасности, а результаты проверок на ААЭС показывает, что этот риск приемлем.
При этом он посчитал не своей задачей комментировать заявления других лиц в отношении уровня безопасности ААЭС. “Могу суммировать то, что мы увидели во время проверки, в ходе которой не было выявлено ничего экстренного”, – отметил он.
Надо отметить, что комиссия OSART не имеет мандата предъявления требования о закрытии атомной станции, подобные решения вправе принимать регулирующие органы данной страны. Что же касается атомных станций ряда стран, которые приняли решении о закрытии, то, по его словам, это было политическим решением властей этих стран, обусловленным выполнением требований на пути евроинтеграции.
Что же касается сейсмоустойчивости Армянской АЭС, то на сегодняшний день она значительно превышает проектную за счет регулярно осуществляемых на станции мероприятий по безопасности. По оценкам экспертов, уровень сейсмоустойчивости Армянской АЭС рассчитан на землетрясение в 8 баллов. Более того, на данный момент на станции также проводятся работы по повышению уровня сейсмоустойчивости станции, которые планируется завершить к декабрю, что позволит дать новые оценки данного уровня.
По данным Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, на реализацию мероприятий по повышению уровня безопасности Армянской АЭС в ближайшие два года будет направлено еще около 25 млн. долларов. В целом же, начиная с 1995 года, на реализацию аналогичных мероприятий было направлено 130 млн. долларов. Содействие Армении в данном вопросе оказали США, Евросоюз, Россия, Франция, Великобритания, Чехия, МАГАТЭ.
Таким образом, можно со всей серьезностью утверждать, что Армянская АЭС не представляет особой опасности для региона. Поэтому, прежде чем делать какие-либо заявления, необходимо представить основания для того, чтобы Госатомнадзор республики рассмотрел их и принял соответствующее решение, тем более, что руководство самой атомной станции заявило о полной готовности выполнить порядка 30 замечаний МАГАТЭ и пригласить ведущих международных экспертов через 18 месяцев для повторного мониторинга.