Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը առաջին միջազգային բանկն է, որը բացվել է Հայաստանում 1996 թվականի գարնանը:
Մայիսի վերջին շաբաթը նշանավորվեց Հայաստանի պատմամշակութային կոթող` Զվարթնոց տաճարում Հայաստանում Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի տասնհինգամյակի տոնակատարությամբ, որին մասնակցեցին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, կառավարության և Կենտրոնական բանկի անդամներ, բանկի հաճախորդներ, ինչպես նաև Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի բարձրաստիճան ղեկավարներ և հայաստանյան բանկի աշխատողներ:
Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշեց, որ դժվար է գերագնահատել 90-ականների կեսերին Հայաստանյան շուկա մտնելու Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի համարձակ և կարևոր քայլը, որը, ըստ նրա, երկրի ապագայի նկատմամբ վստահություն հաղորդեց բոլորին և ներգրավեց այլ ներդրողներին Հայաստան: «Հայաստանի կառավարությունը կանի ամեն ինչ, որպեսզի օտարերկրյա ներդրողները Հայաստանում իրենց զգան բարենպաստ միջավայրում, իսկ Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն շարունակի բարգավաճել` ի շահ հայ ժողովրդի և իր բաժնետերերի», ավելացրեց Վարչապետը:
Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի Մայրցամաքային Եվրոպայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Փիթեր Բոյլզի խոսքով, Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանը վառ օրինակն է նրա, թե ինչպես կարելի է բնական ճանապարհով և շատ կարճ ժամանակահատվածում կայուն և ամուր բիզնես կառուցել: «Հավաստիացնում եմ Հայաստանի կառավարությանն ու Կենտրոնական Բանկին, ինչպես նաև մեր հաճախորդներին, որ Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն կշարունակի
հավատարիմ մնալ Հայաստանին: Մեր նոր նախաձեռնություններից ու նպատակներից մեկը` ողջ աշխարհի հայությանը Էյչ-Էս-Բի-Սի-ի հայաստանյան բիզնեսին կապելն է»,- ասել է նա, հաղորդում է բանկի մամլո ծառայությունը:

ЗАО «HSBC Банк Армения» – первый международный банк, который открылся в Армении весной 1996 года. Как сообщает пресс-служба банка, в конце последней недели мая на территории храмового комплекса Звартноц ЗАО «HSBC Банк Армения» отпраздновал свой 15-летний юбилей с участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, членов Центрального банка РА, клиентов банка, а также высокопоставленных руководителей HSBC и сотрудников банка.
Глава армянского правительства отметил, что невозможно не оценить смелый и важный шаг HSBC по вхождению на армянский рынок в 90-х гг., что позволило в дальнейшем повысить доверие иностранных инвесторов по отношению к Армении. «Правительство Армении сделает все, чтобы иностранные инвесторы чувствовали себя в благоприятной среде, а HSBC продолжил бы развиваться на пользу армянского народа и его акционеров», добавил премьер.
По словам генерального исполнительного директора континентальной Европы Группы HSBC Питера Бойлза, Армения является ярким примером того, что за короткое время и естественным путем можно построить стабильный и сильный бизнес. «Заверяю правительство Армении и Центральный банк РА, а также наших клиентов, что HSBC продолжит оставаться верным Армении. Одной из наших новых инициатив и целей является привязать все армянство к армянскому бизнесу HSBC», – сказал он.