Մինչև տարեվերջ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբը» մտադիր է սկսել չիպային քարտերի թողարկումը: «Նախապատրաստական աշխատանքներ են տարվում նոր չիպային քարտերի թողարկումը սկսելու համար, որոնք մենք նախատեսում ենք ավարտել 2011-ի վերջին: Չիպային քարտերը ժամանակի պահանջն են պաշտպանվածության և անվտանգության մակարդակի բարձրացման տեսակետից: Տվյալ պահին մենք գտնվում ենք Visa և MasterCar-ի հետ սերտիֆիկացման փուլում և արդեն 2011-ի վերջին նախատեսում ենք ձեռնամուխ լինել չիպային քարտերի թողարկմանը»,- ասել է «Առէկսիմբան-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ռուբեն Խաչատրյանը:
Վերջին տարիներին Հայաստանում քարտային բիզնեսը զգալիորեն զարգացել է, հատկապես, վերջին 2-3 տարիների ընթացքում: Ներմուծվել են մի շարք ժամանակակից ծառայություններ և տվյալ պահին ընթանում է դրա ակտիվ զարգացում: Անկանխիկ վճարումները դառնում են անպայման և անխուսափելի Հայաստանի բնակչության համար, իսկ Հայաստանի կառավարության որոշումը անկանխիկ հաշվի անցնելու մասին ճիշտ եմ համարում, այդ թվում պլաստիկ քարտերով կենսաթոշակային վճարումների գծով:
Տվյալ պահին բանկը սպասարկում է ավելի քան 25 հազար պլաստիկ քարտեր: Նախատեսվում է, որ մինչև ընթացիկ տարվա վերջ թողարկվող քարտերի թիվն ավելանալու է 30 տոկոսով, առավել ևս, որ բանկը մշտապես բարձրացնում է պլաստիկ քարտերից օգտվելու հասանելիությունը: Բանկում գործում է առցանց քարտեր պատվիրելու ծառայություն, երբ հաճախորդը ցանկացած պահի կարող է մտնել բանկի կայք, լրացնել հայտը և արդեն մեկ օր հետո բանկից վերցնել իր քարտը:
2010-ին 2009-ի համեմատ գործարքների փաստացի աճը կազմել է 100 տոկոս` կազմելով շուրջ 40 մլրդ դրամ, 50 տոկոսով ավելացել է բանկոմատների միջոցով օպերացիաների քանակը: Բանկոմատների միջոցով գործարքների ընդհանուր ծավալը ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում կազմել է 4.8 մլրդ դրամ 2010-ի 3.8 մլրդ դրամի փոխարեն: Քարտերով գործարքների ընդհանուր ծավալը 2011-ի առաջին եռամսյակում կազմել է 9.3 մլրդ դրամ 2010-ի նույն շրջանի 7.96 մլրդ դրամի փոխարեն: 2011-ի առաջին եռամսյակում 24-25 տոկոսով ավելացել է բանկի կողմից թողարկված և ակտիվ կերպով օգտագործվող քարտերի քանակը:

До конца года ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» начнет выпуск чиповых карт. «Чиповые карты – требование времени с точки зрения повышения уровня защищенности и безопасности», – сказал заместитель генерального директора банка Рубен Хачатрян. По его словам, на данный момент банк находимся на стадии сертификации с Visa и MasterCard, и уже с конца 2011 года планируем приступить к их эмиссии.
За последние годы карточный бизнес в Армении значительно развился. Безналичные платежи становятся обязательными и неизбежными для населения Армении, а решение правительства Армении о переходе на безналичный расчет, замгендиректора считает верным, в том числе по линии пенсионных выплат по пластиковым картам.
На данный момент банк обслуживает 25 тыс. активных карт. Планируется, что до конца текущего года число выпущенных карт вырастет на 30%, тем более, что банк постоянно повышает доступность пользования пластиковыми карточками. В ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» действует услуга заказа карты в режиме on-line.
В 2010 году по сравнению с 2009 годом фактический рост транзакций по картам ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» составил 100%, составив порядка 40 млрд. драмов, на 50% увеличилось число операций посредством банкоматов. Общий объем транзакций по банкоматам за первый квартал текущего года составил 4,8 млрд. драмов против 3,8 млрд. драмов в 2010 году. При этом общий объем транзакций по картам за первый квартал 2011 года составил 9,3 млрд. драмов против 7,96 млрд. драмов за аналогичный период 2010 года. В первом квартале 2011 года на 24-25% увеличилось число выпущенных банком и активно используемых карт.
ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» основан в 1998 году. Единственным акционером банка является российский «Газпромбанк» (ОАО). Банк является принципиальным членом международных платежных систем Visa и MasterCard, а также локальной системы ArCa с разрешением на обслуживание и эмиссию.