Բարձր ջերմաստիճանի տակ հալեցման ճանապարհով ստացված բազալտե մանրաթելը կարող է լավ հիմք հանդիսանալ տարատեսակ շինանյութերի արտադրության համար, ստացված հումքը կարող է կիրառվել ջերմամեկուսացման, արմատուրա պատրաստելու համար, որը երեք անգամ ավելի թեթև է և ամուր քան մետաղը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը, առաջին փուլի ներդրումներըը կազմում են 6-10 մլն դոլար, «ամեն ինչ կախված է արտադրության ծավալներից»: Նախագծի իրագործման վայր կարող են դառնալ երկու բազաները` Երևանում «Օնիքս» ընկերության արտադրական բազան կամ Քանաքեռի գործարանի բազան:
Նրա խոսքերով, հիմա խոսքը գնում է մանրաթել ստանալու մասին, երկրորդ փուլը մանրաթելի մշակումն է արտադրանք ստանալու համար:
Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է, որ այս նախագիծը ներկայացվել է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում մայիսի 30-ին, ինչպես նաև չինական կողմին, ավստրիական և ռուսական ընկերություններին, շահագրգռվածությունը մեծ է, սակայն դեռևս կոնկրետ առաջարկներ չկան:

Полученное путем плавления под высокой температурой базальтовое волокно может служить хорошей основой для производства всевозможных стройматериалов: от гвоздей до кальки, полученное сырье может быть использовано для теплоизоляции, для изготовления арматуру, которая в три раза легче и прочнее металла. Помимо этого, базальтовое волокно не подлежит окислению. Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net генеральный директор Армянского агентства развития (ААР) Роберт Арутюнян, инвестиции первого этапа составляют 6-10 млн. долларов, «все зависит от объемов производства». Местом реализации проекта могут стать две базы: производственная база компании «Оникс» в Ереване или база Канакерского завода.
По его словам, сейчас речь идет только о получении волокна, второй этап будет – переработка этого волокна для получения продукции «Сырье есть – надо получать добавленную стоимость», – подчеркнул он.
Роберт Арутюнян сообщил, что этот проект был представлен на заседании армяно-иранской межправкомиссии 30 мая текущего года, а также китайской стороне, австрийским и российским компаниям, заинтересованность велика, однако пока не поступало конкретных предложений.