Բարձր ջերմաստիճանի տակ հալեցման ճանապարհով ստացված բազալտե մանրաթելը կարող է լավ հիմք հանդիսանալ տարատեսակ շինանյութերի արտադրության համար, ստացված հումքը կարող է կիրառվել ջերմամեկուսացման, արմատուրա պատրաստելու համար, որը երեք անգամ ավելի թեթև է և ամուր քան մետաղը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը, առաջին փուլի ներդրումներըը կազմում են 6-10 մլն դոլար, «ամեն ինչ կախված է արտադրության ծավալներից»: Նախագծի իրագործման վայր կարող են դառնալ երկու բազաները` Երևանում «Օնիքս» ընկերության արտադրական բազան կամ Քանաքեռի գործարանի բազան:
Նրա խոսքերով, հիմա խոսքը գնում է մանրաթել ստանալու մասին, երկրորդ փուլը մանրաթելի մշակումն է արտադրանք ստանալու համար:
Ռոբերտ Հարությունյանը նշել է, որ այս նախագիծը ներկայացվել է հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նիստում մայիսի 30-ին, ինչպես նաև չինական կողմին, ավստրիական և ռուսական ընկերություններին, շահագրգռվածությունը մեծ է, սակայն դեռևս կոնկրետ առաջարկներ չկան:

Basalt fiber, manufactured by melting of the quarried basalt rock, may serve as a basis for production of construction materials, ranging from nails to tracing paper. The raw materials obtained may be used for heat insulation and production of armature, which is thrice as solid as metal.
As Armenian Development Agency (ADA) CEO Robert Harutyunyan told a PanARMENIAN.Net reporter, first stage investments will amount to USD 6-10 million “depending on production volumes.”
While the first stage will focus on production of basalt fibers, in the second stage, the fiber will be used for manufacturing products. Oniks company production plant or Kanaker factory may be used as project implementation cites.
As the ADA CEO noted, on May 30, 2011 the project was submitted to Armenia-Iran intergovernmental committee’s consideration, as well as presented to Chinese, Austrian and Russian companies. Despite the interest shown, ADA has got no specific suggestions.