Հայաստանում դեղագործական ոլորտի ակտիվ զարգացումը սկսվել է անկախության հռչակումից հետո և այդ շրջանում զգալի ներդրումներ են կատարվել, ասել է Գերազանցության կենտրոնի ղեկավար, «Ֆարմա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Արամ Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, այսօր Հայաստանում գործում են 14 ընկերություններ, որոնց արտադրանքն իրացվում է ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում, մասնավորապես, ԱՊՀ երկրներում: «Տեղի արտադրանքի որակը լիովին համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, ուստի մեզ հաջողվել է պատվով դուրս գալ այս մրցակցային պայքարում»,- ասել է նա:
Այսօր Հայաստանում արտադրվում են դեղերի համարյա բոլոր տեսակները, սակայն մեկ ապրանքանիշային դեղի արտադրության համար անհրաժեշտ է 1 մլրդ դոլար, ասել է Հայաստանի Դեղարտադրողների և ներմուծողների միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը:

GXP Center of Excellence Director, Editor-in-Chief of Pharma magazine Aram Ghazaryan said active development of the pharmaceutical field has started in Armenia since its independence. According to him, huge investments were made to the field during this period.
Ghazaryan noted that 14 companies operate in Armenia, while their output is sold in both local and foreign markets, specifically, of the CIS countries. He added that the quality of locally produced medicines is in compliance with international standards.
Almost all types of medicines are currently produced in Armenia, but USD 1bln is needed for production of one branded medicine, said Chairman the Union of Armenian Medicines Producers and Importers Samvel Zakaryan.