Հայաստանում դեղագործական ոլորտի ակտիվ զարգացումը սկսվել է անկախության հռչակումից հետո և այդ շրջանում զգալի ներդրումներ են կատարվել, ասել է Գերազանցության կենտրոնի ղեկավար, «Ֆարմա» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Արամ Ղազարյանը: Նրա խոսքերով, այսօր Հայաստանում գործում են 14 ընկերություններ, որոնց արտադրանքն իրացվում է ինչպես տեղական, այնպես էլ արտաքին շուկաներում, մասնավորապես, ԱՊՀ երկրներում: «Տեղի արտադրանքի որակը լիովին համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, ուստի մեզ հաջողվել է պատվով դուրս գալ այս մրցակցային պայքարում»,- ասել է նա:
Այսօր Հայաստանում արտադրվում են դեղերի համարյա բոլոր տեսակները, սակայն մեկ ապրանքանիշային դեղի արտադրության համար անհրաժեշտ է 1 մլրդ դոլար, ասել է Հայաստանի Դեղարտադրողների և ներմուծողների միության նախագահ Սամվել Զաքարյանը:

Активное развитие фармацевтической сферы Армении началось после провозглашения независимости, и за этот период были сделаны значительные инвестиции, сказал глава Центра превосходства (GXP), главный редактор журнала «Фарма» Арам Казарян. По его словам, на сегодняшний день в республике действует 14 компаний, продукция которых реализуется как на местном, так и на внешних рынках, в частности, странах СНГ. «Качество местной продукции полностью соответствует международным стандартам, поэтому нам удалось с честью выйти в этой конкурентной борьбе», – подчеркнул он.
На сегодняшний день в Армении производятся практически все виды лекарств, однако для завоевания международных рынков и производства всего одного брендового лекарства необходим $1 млрд., добавил председатель Союза производителей и импортеров лекарств Армении Самвел Закарян. В этом контексте он отметил, что инвестиции в сферу будут оправданы в том случае, если местное производство полностью перейдет на международные стандарты.