Հայաստանում առկա է արտահանման ուղղվածություն ունեցող արտադրության դիվերսիֆիկացիայի խնդիր, հունիսի 9-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի Ձեռնարկատերերի և արդյունաբերողների միության տնօրեն Գագիկ Մակարյանը: Նրա խոսքերով, այսօր ներկրումը արտահանումից ավել է 20-25 տոկոսով և այդ միտումը պահպանվում է վերջին 5-6 տարիների ընթացքում: Նրա խոսքերով, Հայաստանից արտահանվող արտադրանքի 80 տոկոսը ներկայացված է 15 ապրանքներով, որոնց շարքում` լեռնահանքային արդյունաբերության արտադրանք, կոնյակ, ոսկի և այլն: «Մենք ունենք արտադրությունը դիվերսիֆիկացնելու խնդիր»,- ասել է նա:
Գագիկ Մակարյանն այս խնդրի երկու մոտեցում է տեսնում. կամ Հայաստանում պետք է մշակել արտահանման զարգացման հայեցակարգ և ստեղծել արտահանման ուղղվածություն ունեցող ընկերությունների էշելոն, որոնք կարող են նվաճել արտաքին շուկան կամ հետևողականորեն զարգացնել բիզնես-միջավայրը, ինչն էլ անում է երկրի կառավարությունը: Արդյունքում բիզնեսը կունենա պոտենցիալ իր արտահանման հնարավորություններն ընդլայնելու համար:

Executive director of the Union of Armenian Manufacturers and Businessmen Gagik Makaryan said Armenia needs to diversify export oriented production.
Currently import to Armenia exceeds export by 20-25%, and this trend has been maintained for the past 5-6 yeast, Makaryan told a press conference in Yerevan on June 9.
According to him, 80% of exported products from Armenia are represented by 15 goods, including output of the mining industry, brandy, gold, etc. “We face the problem of production diversification,” noted Makaryan. As for import, 25 goods make around 50% of imported products to the country.
Makaryan believes there are two approaches to solve the problem: Armenia needs either to develop a concept of export development and create an echelon of export-oriented companies capable of sweeping foreign markets or improve the business environment, what is done by the government. “As a result, businesses will gain a potential for expanding their export opportunities,” he concluded.