Հայաստանում առկա է արտահանման ուղղվածություն ունեցող արտադրության դիվերսիֆիկացիայի խնդիր, հունիսի 9-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի Ձեռնարկատերերի և արդյունաբերողների միության տնօրեն Գագիկ Մակարյանը: Նրա խոսքերով, այսօր ներկրումը արտահանումից ավել է 20-25 տոկոսով և այդ միտումը պահպանվում է վերջին 5-6 տարիների ընթացքում: Նրա խոսքերով, Հայաստանից արտահանվող արտադրանքի 80 տոկոսը ներկայացված է 15 ապրանքներով, որոնց շարքում` լեռնահանքային արդյունաբերության արտադրանք, կոնյակ, ոսկի և այլն: «Մենք ունենք արտադրությունը դիվերսիֆիկացնելու խնդիր»,- ասել է նա:
Գագիկ Մակարյանն այս խնդրի երկու մոտեցում է տեսնում. կամ Հայաստանում պետք է մշակել արտահանման զարգացման հայեցակարգ և ստեղծել արտահանման ուղղվածություն ունեցող ընկերությունների էշելոն, որոնք կարող են նվաճել արտաքին շուկան կամ հետևողականորեն զարգացնել բիզնես-միջավայրը, ինչն էլ անում է երկրի կառավարությունը: Արդյունքում բիզնեսը կունենա պոտենցիալ իր արտահանման հնարավորություններն ընդլայնելու համար:

В Армении есть проблема диверсификации экпортоориентирванного производства, сказал на пресс-конференции 9 июня в Ереване исполнительный директор Союза промышленников и предпринимателей Армении Гагик Макарян. По его словам, на сегодняшний день импорт превышает экспорт на 20-25% и такая тенденция сохраняется на протяжении последних 5-6 лет. По его словам, 80% экспортируемой из Армении продукции представлены 15-ю товарами, среди которых – продукция горнорудной промышленности, коньяк, золото и т.д. “У нас есть проблема диверсификации производства”, – подчеркнул он. Что же касается импорта, то на 25 товаров приходится порядка 50% всей импортируемой в республику продукции.
Гагик Макарян видит два подхода к решению сложившейся проблемы: либо в Армении следует разработать концепцию развития экспорта и создать эшелон экспортоориентированных компаний с сильными маркетинговыми решениями, которые смогут завоевать внешний рынок, либо последовательно улучшать бизнес-среду, что и делает правительство страны. В результате у бизнеса появится потенциал для расширения своих экспортных возможностей.