Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հունիսի 10-ին ելույթ ունենալով կառավարության նիստում, կարևորել է «հասարակությանը բոլոր հարցերի թափանցիկ ներկայացումը», որոնք կապված են «Նաիրիտ» գործարանի հետ: Այդ առումով կառավարության ղեկավարը նշել է, որ տարբեր անձնանց կողմից վերջին տարիներին ոչ ադեկտվատ հայտարարությունները և հրապարակումները, մասնավորապես, այն մասին, որ կառավարությունը գործարանի սեփականատեր է 2006-ից այն դեպքում, երբ գործարանը սեփականատերերին փոխել է 4 անգամ:
Դրա հետ կապված` էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ ողջ տեղեկատվությունը տեղադրված է «Նաիրիտ» գործարանի կայքում և հասանելի է յուրաքանչյուրին:
«Նաիրիտ» ՓԲԸ-ի մի քանի տասնյակ աշխատողներ հավաքվել են Հայաստանի նախագահի նստավայրի մոտ գործարանի հետագա ճակատագրի մասին տեղեկություն ստանալու համար: Բացի դրանից, «Նաիրիտի» աշխատողները պահանջում են վճարել երեք ամսվա աշխատավարձ: Ինչպես լրագրողներին հաղորդել է «Նաիրիտ» գործարանի արհմիության նախագահ Հրաչ Թադևոսյանը, նրանց անհանգստացնում է գործարանի հետագա աշխատանքի շուրջ անորոշությունը: «Մենք չգիտենք, թե վերսկսելու է գործարանն աշխատանքը, և երբ մենք կստանանք մեր աշխատավարձերը:Մենք իհարկե տեղյակ ենք, որ «Նաիրիտի» հարցը գտնվում է Հայաստանի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, բայց մարդիկ ցանկանում են հերթական անգամ կոնկրետ տեղեկատվություն ստանալ սկզբնաղբյուրից»,- ասել է Թադևոսյանը: Նա հաղորդել է, որ «Նաիրիտի» աշխատողները վերջին անգամ աշխավարձ են ստացել ապրիլին, երբ նրանց վճարվել է փետրվարի աշխատավարձը: «Նաիրիտի» աշխատողներն արդեն պատվիրակներ են ուղարկել նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար:

During the June 10 sitting, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan attached importance to the “transparent public disclosure” of all the matters related to Nairit plant’s operation.
Sargsyan noted that inadequate statements and publications are made by various persons that the government has been the plant’s owner since 2006, while Nairit has changed four owners.
Armenian Minister of Energy and Natural Resources Armen Movsisyan noted that the entire information is placed on the official website of Nairit plant and is available for everyone.
On June 10, several dozens of Yerevan-based Nairit plant employees gathered at the residence of the Armenian President to get explanations regarding the fate of the plant. Besides, they are demanding their 3-month salary payment.
Chairman of the Nairit labor union Hrachya Tadevosyan told journalists that the employees were last remunerated in April, when they were paid the salary for February. “We do not know whether the plant will resume operation and when we will receive our wages. We are aware that the issue is in the focus of the leadership but people want to get precise information,” he said.
The protesters have already sent a delegation to meet with representatives of the presidential administration.