Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, հունիսի 10-ին ելույթ ունենալով կառավարության նիստում, կարևորել է «հասարակությանը բոլոր հարցերի թափանցիկ ներկայացումը», որոնք կապված են «Նաիրիտ» գործարանի հետ: Այդ առումով կառավարության ղեկավարը նշել է, որ տարբեր անձնանց կողմից վերջին տարիներին ոչ ադեկտվատ հայտարարությունները և հրապարակումները, մասնավորապես, այն մասին, որ կառավարությունը գործարանի սեփականատեր է 2006-ից այն դեպքում, երբ գործարանը սեփականատերերին փոխել է 4 անգամ:
Դրա հետ կապված` էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը նշել է, որ ողջ տեղեկատվությունը տեղադրված է «Նաիրիտ» գործարանի կայքում և հասանելի է յուրաքանչյուրին:
«Նաիրիտ» ՓԲԸ-ի մի քանի տասնյակ աշխատողներ հավաքվել են Հայաստանի նախագահի նստավայրի մոտ գործարանի հետագա ճակատագրի մասին տեղեկություն ստանալու համար: Բացի դրանից, «Նաիրիտի» աշխատողները պահանջում են վճարել երեք ամսվա աշխատավարձ: Ինչպես լրագրողներին հաղորդել է «Նաիրիտ» գործարանի արհմիության նախագահ Հրաչ Թադևոսյանը, նրանց անհանգստացնում է գործարանի հետագա աշխատանքի շուրջ անորոշությունը: «Մենք չգիտենք, թե վերսկսելու է գործարանն աշխատանքը, և երբ մենք կստանանք մեր աշխատավարձերը:Մենք իհարկե տեղյակ ենք, որ «Նաիրիտի» հարցը գտնվում է Հայաստանի ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, բայց մարդիկ ցանկանում են հերթական անգամ կոնկրետ տեղեկատվություն ստանալ սկզբնաղբյուրից»,- ասել է Թադևոսյանը: Նա հաղորդել է, որ «Նաիրիտի» աշխատողները վերջին անգամ աշխավարձ են ստացել ապրիլին, երբ նրանց վճարվել է փետրվարի աշխատավարձը: «Նաիրիտի» աշխատողներն արդեն պատվիրակներ են ուղարկել նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար:

10 Июнь 2011 - 07:18 AMT
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян, выступая на заседании правительства 10 июня, придал важность “прозрачному представлению общественности” всех вопросов, связанных с деятельностью завода “Наирит”. В этом контексте глава правительства отметил, что со стороны различных лиц в последнее время делаются неадекватные заявления и публикации, в частности, о том, что правительство является собственником завода с 2006 года, в то время, как завод сменил собственников 4 раза.
В связи с этим министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян подчеркнул, что вся информация размещена на официальном сайте завода “Наирит” и доступна каждому желающему.
Сегодня, 10 июня несколько десятков работников ЗАО «Наирит» собрались перед резиденцией президента Армении, чтобы получить разъяснения относительно дальнейшей судьбы Ереванского завода. Помимо этого, работники «Наирита» требуют выплаты трехмесячной зарплаты. Как журналистам сообщил председатель профсоюза «Наирит» Грач Тадевосян, их волнует неопределенность вокруг дальнейшей работы завода. «Мы не знаем, возобновит ли завод свою работу, и когда мы получим наши зарплаты. Мы конечно осведомлены, что вопрос «Наирита» находится в центре внимания руководства Армении, но люди желают в очередной раз получить конкретную информацию с первых рук», сказал Тадевосян. Он сообщил, что наиритцы в последний раз получали зарплату в апреле, когда им была выплачена февральская зарплата. Представители работников «Наирита» уже отправили делегатов для встречи представителями аппарата президента Армении.