Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը հունիսի 10-ին հրավիրել է Անվտանգության խորհրդի նիստ, որի օրակարգում ընդգրկված էին 2011թ. հացահատիկային կուլտուրաների բերքահավաքի կազմակերպման հետ կապված հարցեր:
Զեկույցներով հանդես են եկել գյուղատնտեսության նախարար Արմո Ծատուրյանը և փրկարար ծառայության տնօրեն Արթուր Հարությունյանը: Ելույթներ են ունեցել նաև գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրեն Վահրամ Բաղդասարյանն ու շրջվարչակազմերի ղեկավարները:
Բերքահավաքը արդյունավետ կերպով կազմակերպելու նպատակով նախագահ Սահակյանը կառավարությանը հանձնարարել է մինչև 2011թ. հունիսի 15-ը հանրապետությանգյուղատնտեսության նախարարի գլխավորությամբ ձևավորել օպերատիվ շտաբ, որը կիրականացնի անհրաժեշտ միջոցառումներ և առկա իրավիճակի մասին 10-օրյա պարբերականությամբ տեղեկանքներ կներկայացնի հանրապետության Նախագահին:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող այս գործընթացի ողջ ընթացքը պետք է լայնորեն լուսաբանվի, հաղորդում է Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունը:

On June 10, President of the Republic of Artsakh Bako Sahakyan held a meeting of the NKR Security Council. Organization of 2011 harvest activities was on the agenda.
NKR Minister of Agriculture Armo Tsaturyan and Director of the Rescue Service Arthur Harutyunyan delivered relevant reports.
For the efficient organization of the harvest activities, Mr. Sahakyan instructed the Cabinet of Ministers to create a situation room to be headed by the Minister of Agriculture to make the needed arrangements and provide information on the situation to the President. The situation room should be formed until June 15.
Bako Sahakyan underlined that the whole process of this strategic issue should be widely covered by media, the Central Information Department at the Artsakh President’s Office reported.