Հայաստանի կառավարությունը հունիսի 10-ի նիստում հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Միջուկային ոլորտը կարգավորող հայաստանյան մարմնի (ՄԿՀՄ) ինստիտուցիոնալ զարգացում» ծրագրի ֆինանսավորման համաձայնագրի կնքման առաջարկությունը համաձայնություն տալու մասին: Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, այդ համաձայնագիրը թույլկ տա բարձրացնել Հայաստանի հնարավորությունները միջուկային ոլորտում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 1 000 000 եվրո։
ԵՄ քաղաքականության առաջնահերթ նպատակն է նախկին ԽՍՀՄ երկրներում «օժանդակել արդյունավետ միջուկային անվտանգության մշակույթի խթանմանը»` ԱԷՄԳ Միջուկային անվտանգության մասին կոնվենցիային համապատասխան:

Правительство Армении на заседании 10 июня одобрило подписание соглашения с Еврокомиссией по финансированию программы «Институциональное развитие армянского госоргана, регулирующего ядерную сферу».
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, данное соглашение позволит повысить возможности Армении в ядерной сфере. Стоимость программы оценивается в 1 млн. евро.
Приоритетными целями ЕК является содействие стимулированию культуры повышения ядерной безопасности в постсоветских странах в рамках соответствующей конвенции МАГАТЭ.