Հայաստանի կառավարությունը հունիսի 10-ի նիստում հաստատել է Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Եվրոպական հանձնաժողովի միջև «Միջուկային ոլորտը կարգավորող հայաստանյան մարմնի (ՄԿՀՄ) ինստիտուցիոնալ զարգացում» ծրագրի ֆինանսավորման համաձայնագրի կնքման առաջարկությունը համաձայնություն տալու մասին: Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, այդ համաձայնագիրը թույլկ տա բարձրացնել Հայաստանի հնարավորությունները միջուկային ոլորտում: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է 1 000 000 եվրո։
ԵՄ քաղաքականության առաջնահերթ նպատակն է նախկին ԽՍՀՄ երկրներում «օժանդակել արդյունավետ միջուկային անվտանգության մշակույթի խթանմանը»` ԱԷՄԳ Միջուկային անվտանգության մասին կոնվենցիային համապատասխան:

During the June 10 sitting, the Armenian government approved signing of a program with the European Commission on financing Institutional Development of the Armenian Nuclear Regulatory Authority program.
Armenian Minister of Economy Tigran Davtyan said the agreement will allow increasing Armenia’s opportunities in the nuclear field. The program is estimated to cost 1mln euros.
Promotion of nuclear safety in post-Soviet countries as part of IAEA relevant convention is among priorities of the European Union.