Օպերատիվ վիճակագրական տվյալների համաձայն, 2011-ի ապրիլին Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 449.4 մլն դոլար` 2010-ի նույն շրջանի համեմատ ավելանալով 19.1 տոկոսով: Միաժամանակ, ապրիլին մարտի համեմատ այդ ցուցանիշի աճը կազմել է 2.9 տոկոս: Ինչպես հայտնում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, հաշվետու շրջանում արտահանումը կազմել է 121 մլն դոլար` 2010-ի նույն շրջանի համեմատ ավելանալով 13.5 տոկոսով, իսկ ներկրումը կազմել է 116.6 մլն դոլար` կրճատվելով 0.1 տոկոսով:
2011-ին Հայաստանում արդեն գործում են շուրջ 10 ընկերություններ, որոնք հագեցած են նոր սարքավորումներով, իսկ մինչև տարեվերջ դրանց թիվը հասնելու է 30-40-ի: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը երկրի տնտեսության մեջ կատարած ավանդի համար Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մեդալով 8 ընկերությունների պարգևատրումից հետո: «Այդ ընկերությունների ավանդն արտահանման ծավալների ավելացման մեջ զգալի է լինելու, միայն պետք է սպասել»,-ասել է նա:
Նրա խոսքերով, ձեռնարկություններն ուսումնասիրելիս կառավարությունն ուշադրություն է դարձրել այն ընկերություններին, որոնք լայնածավալ ներդրումներ են իրագործել 2010-ին և նոր արտադրական հնարավորություններ ստեղծել:
Միաժամանակ նա նշել է, որ առաջին եռամսյակում արձանագրվել է արտահանման ծավալների աճ, համոզմունք հայտնելով, որ հետագա եռամսյակներին արտահանման ծավալների աճի միտումներն արագանալու են: Արսեն Ղազարյանը նշել է, որ երկրի քաղաքականությունն ուղղված է ներկրման փոխարինմանը և նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը:
Գագիկ Մակարյանն այս խնդրի երկու մոտեցում է տեսնում. Հայաստանում պետք է մշակել արտահանման զարգացման հայեցակարգ և ստեղծել արտահանման ուղղվածություն ունեցող ընկերությունների էշելոն, որոնք կարող են նվաճել արտաքին շուկան կամ հետևողականորեն զարգացնել բիզնես-միջավայրը, ինչն էլ անում է երկրի կառավարությունը: Արդյունքում բիզնեսը կունենա պոտենցիալ իր արտահանման հնարավորություններն ընդլայնելու համար:
Չնայած նրան, որ վերջին ժամանակները Հայաստանում բարեփոխումներ են իրականացվում հարկային և մաքսային վարչարարության ոլորտում, այնուամենայնիվ գործարարների շարքում առկա է անվստահության խնդիր: Երևանում մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանի Արդյունաբերողների և ձեռնարկատերերի միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանում առկա է բիզնեսը «ստվերից» օրինական հարկային դաշտ փեղափոխելու խնդիր, ինչը զգալի ջանքեր է պահանջում հայ գործարարների կողմից, որոնց մոտ վերջին տարիներին ստեղծվել է «արագ հարստացման ձգտելու» մշակույթ: Բացի դրանից, Գագիկ Մակարյանը նշել է հայկական ձեռնարկություններում ցածր արտադրողականության և անարդյունավետ մենեջմենթի խնդիրը: Այդ ուղղությամբ նա մեծ հույսեր է կապում երիտասարդ սերնդի հետ, որին ձեռնարկատիրության մեջ ներգրավելու համար միությունը որոշակի քայլեր է ձեռնարկում, մասնավորապես, աջակցում է նորարարական ընկերությունների կայացմանը:

По оперативным статистическим данным в апреле 2011 года внешнеторговый оборот Армении составил $449,4 млн, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2010 года на 19,1%. При этом в апреле по сравнению с мартом рост данного показателя составил 2,9%. В отчетном периоде экспорт составил $121 млн, увеличившись на 13,5% по сравнению с аналогичным периодом 2010 года, а импорт составил $116,6 млн, сократившись на 0,1%.
Таким образом, при содействии правительства в 2011 в республике уже появился ряд компаний, оснащенных новым оборудованием, а до конца года их число возрастет на 30-40. А вот вклад этих компаний в увеличение объемов экспорта будет значительным, только следует подождать, считает председатель Союза промышленников и предпринимателей (работодателей) Арсен Казарян. При изучении предприятий, правительство обратило внимание на те компании, которые реализовали широкомасштабные инвестиции в 2010 году и создали новые производственные возможности.
Надо отметить, что зафиксированный рост объемов экспорта с начала года вселяет надежду на то, что в последующие кварталы тенденции роста объемов экспорта будут расти, поскольку политика страны направлена на импортозамещение и создание новых рабочих мест.
Тем не менее, как уже было отмечено выше, в Армении есть проблема диверсификации экпортоориентирванного производства. Правительство, вроде как, и обращает внимание на развитие отдельных отраслей, в частности, за последнее время делается активный акцент на сферу сельского хозяйства по линии развития перерабатывающей промышленности, парникового хозяйства, тем не менее, результаты пока неудовлетворительны. Гагик Макарян же видит два подхода к решению сложившейся проблемы: либо в Армении следует разработать концепцию развития экспорта и создать эшелон экспортоориентированных компаний с сильными маркетинговыми решениями, которые смогут завоевать внешний рынок, либо последовательно улучшать бизнес-среду, что и делает правительство страны. В результате у бизнеса появится потенциал для расширения своих экспортных возможностей.
Но есть очень важная проблема: приведение бизнеса из «тени» в легальное налоговое поле. Несмотря на то, что за последнее время в Армении проводятся реформы в сфере налогового и таможенного администрирования, тем не менее, среди бизнесменов царит недоверие.
Повышение «прозрачности» в работе потребует значительных усилий со стороны армянских бизнесменов, у которых, как в прочем и большинства представителей бизнеса стран СНГ, на протяжении многих лет сложилась культура «стремления к быстрому обогащению».