Հայաստանում միայն ջրամատակարարման համակարգի արդիականացման համար անհրաժեշտ են 1 մլրդ դոլարի ներդրումներ, հունիսի 15-ին Երևանում մամլո ասուլիսում լրագրողներին ասել է «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Պատրիկ Լորենը: Նրա խոսքերով, մինչև 2011-ը համակարգի արդիականացման մեջ ներդրվել է շուրջ 100 մլն դոլար, ավելին, սպասվում է, որ երկրի կառավարությունը, որն ընկերության 100 տոկոսանոց սեփականատերն է, վարկ է վերցնելու ևս 100 մլն դոլար առաջիկա 5 տարվա համար, ինչը թույլ կտա մինչև 2017-ը հասնել 17-ժամյա ջրամատակարարման ապահովման: Այս փուլում ընկերությունը Հրազդանում իրագործում է խոշոր ներդրումային նախագիծ, որն ավարտվելու է տարեվերջին, կան նաև մի շարք նախագծեր, որոնց ընթացքում հնարավոր է դառնալու լուծել ջրի մաքրման խնդիրը համապատասխան սարքավորումներ տեղադրելու հաշվին:
Պատրիկ Լորենը հաղորդել է, որ այսօր «Հայջրմուղկոյուղին» սպասարկում է 37 քաղաք և 300 համայնք բացառությամբ Երևանի, Գյումրիի, Վանաձորի և Արմավիրի, որտեղ ջրամատակարարման տևողության միջին ցուցանիշը կազմում է 14 ժամ 2004-ի 6 ժամվա փոխարեն:
2004-ին մրցույթի արդյունքներով «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ի կառավարող է դարձել ֆրանսիական «Սաուր» ընկերությունը, հետո պայմանագիրը երկարացվել է 2004- 2008թթ., հետո` 2008-2010թթ, իսկ երկարացման վերջնաժամկետը 2011 թվականն է: «Մենք բանակցություններ ենք վարում մինչև 2013-ը պայմանագրի ժամկետը երկարացնելու մասին»,- ասել է նա:
Ինչ վերաբերվում է ջրի սակագներին, ապա գլխավոր տնօրենը հաղորդել է, որ 1 խմ արժեքը կազմում է 179.78 դրամ, հավելելով, որ սակագների բարձրացում առայժմ չի նախատեսվում:

15 Июнь 2011 - 08:31 AMT
Для модернизации только лишь системы водоснабжения питьевой воды в Армении необходимы инвестиции в $1 млрд, сообщил журналистам 15 июня на пресс-конференции в Ереване генеральный директор ЗАО «Армводоканал» Патрик Лорен. По его словам, до 2011 года в модернизацию системы было инвестировано порядка $100 млн., более того, ожидается, что правительство страны, которое является 100% владельцем компании, возьмет кредит еще на $100 млн. на ближайшие 5 лет, что позволит достичь поставленных задач по обеспечению 17-часового водоснабжения в республике к 2017 году. На данном этапе компания реализует крупный инвестиционный проект в Раздане, который завершиться к концу года, есть также целый ряд проектов, в ходе которых станет возможным решить проблему очистки воды за счет установления соответствующих устройств. Патрик Лорен сообщил, что на сегодняшний день ЗАО «Армводоканал» обслуживает 37 городов и 300 общин, за исключением г. Ереван, Гюмри, Ванадзор и Армавир, где средний показатель продолжительности подачи воды составляет 14 ч. против 6 ч в 2004 году.
В 2004 году по итогам тендера управляющим ЗАО “Армводоканал” стала французская компания “Саур” (“SAUR” S.A.), затем договор был продлен с 2004-2008 гг, затем с 2008-2010 гг., а последняя дата продления завершиться в октябре 2011 года. «Мы ведем переговоры о продления срока договора до 2013 года», – добавил он.
Что же касается тарифов на воду, то гендиректор сообщил, что цена 1 кубометра составляет 179,78 драмов, (действуюет с 1 апреля 2009 года), добавив, что повышение тарифов на воду пока не ожидается.