Հունիսի 16-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մասնակցությամբ Հայաստանի մայրաքաղաքից 55կմ հեռավորության վրա գտնվող Հանքավան հանգստյան գոտում տեղի ունեցավ «Անի Ռեզորթ» նոր հյուրանոցային համալիրի բացման պաշտոնական արարողությունը:
Ինչպես դեպքի վայրից հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը, դեռևս խորհրդային տարիներին ավերված «Էրեբունի» առողջարարական համալիրի տեղում ժամանակակից հյուրանոցային համալիր է կառուցվել` 40 սենյակներով և 12 քոթեջներով, որը կարող է 140 հյուր ընդունել: Համալիրի վերակառուցումը սկսվել էր 2008 թվականին, երբ արդեն «Անի Ռեզորթ» նոր հյուրանոցային համալիրի հիմնադիր և սեփականատեր Հարութ Աճեմյանը ձեռք բերեց կառույցը և անձամբ սկսեց ղեկավարել դրա մոդեռնիզացման նախագիծը:
Հյուրանոցային համալիրի մեջ $7 մլն ներդրում է կատարվել, ընդ որում, տեղական արտադրության շինանյութերով շինարարական աշխատանքների ժամանակ մոտ 2000 նոր աշխատատեղ էր ստեղծվել հիմնականում մերձակա բնակավայրերի բնակիչների համար:
Հյուրանոցային համալիրի սեփականատերը ծրագրում է ագարակ կառուցել, որտեղ կարտադրվի տեղական գյուղմթերք, ինչպես նաև կկառուցվի սահադաշտ և դահուկային ճանապարհներ:

С участием премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна 16 июня в небольшом курортном городе Анкаван, расположенном в 55 км от столицы Армении, прошла официальная церемония открытия гостиничного комплекса «Ани Резорт».
Как сообщает корреспондент PanARMENIAN.Net с места события, на месте разрушившегося с советских времен оздоровительного комплекса «Эребуни» построен современный гостиничный комплекс на 40 комнат и 12 коттеджей, который может принять 140 гостей. Реконструкция комплекса началась в 2008 году, когда Арут Ачемян – основатель и владелец уже нового гостиничного комплекса «Ани Ризорт», приобрел строение и сам лично стал руководить проектом его модернизации.
Инвестиции в гостиничный комплекс «Ани Резорт» составили 7 млн долларов, при этом во время строительных работ с использованием материалов местного производства было создано порядка 2000 новых рабочих мест в основном для жителей близлежащих селений.
В планы владельца гостиничного комплекса входит строительство фермы, где будет производиться местная сельхозпродукция, катка и лыжных дорожек.