Անդրադառնալով այն փաստին, որ 2002 թ. Հայաստանի արտահանումը կազմում էր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը, իսկ այսօր այն ընդամենը 12 տոկոսն է՝ վարչապետը խոստովանել է, որ դժբախտաբար, Հայաստանի առևտրային հաշվեկշիռը դեռևս նշանակալիորեն բացասական է: «Արտահանման խթանումը դեռևս առաջնային նպատակ է մեզ համար, իսկ մեր արտահանումը հիմնականում երեք ուղղություններով է` հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն և զբոսաշրջություն»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Անդրադառնալով տնտեսության մեջ սփյուռքահեյրի ներդրումներին՝ վարչապետը նշել է, որ, իրոք, տնտեսության մեջ ներդրումների առաջնային աղբյուրը հայկական սփյուռքն է: «Ներկայումս ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը կազմում է 60-70 տոկոս: Իհարկե, սփյուռքից ներդրումները գալիս են ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների տեսքով, այլ նաև մասնավոր դրամական փոխանցումների միջոցով, ինչն օգնեց Հայաստանին հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները»,-ասել է Տիգրան Սարգսյանը:
Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը հավատարիմ է մնում 2011-ի ավարտին գնաճի ցուցանիշի վերաբերյալ հայտարարություններին: «Տարվա արդյունքներով գնաճը մեզ մոտ լինելու է մեր կողմից նախատեսված 5-6 տոկոսի սահմաններում»,- հունիսի 14-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա: Նման կանխատեսումներով ՀՀ ԿԲ նախագահը ելույթ է ունեցել նաև խորհրդարանական լսումներում:
Միաժամանակ, նա լավատեսությամբ հավաստիացրել է, որ տարվա արդյունքներով ցուցանիշը նպատակայինից ցածր է լինելու: «Ես չեմ ցանկանում ասել, որ մենք կունենանք գնաճ 4 տոկոսի մակարդակում, բայց մենք ամեն ինչ կանենք, որպեսզի գնաճը լինի 5.5 տոկոսից ցածր»,- նշել է նա:
2011-ի Հայաստանի պետբյուջեի համաձայն գնաճը երկրում նախատեսված է 4±1,5 տոկոսի մակարդակում: Դրա հետ կապված` Ջավադյանը նշել է, որ ԿԲ կողմից ձեռնարկված քայլերը, ինչպես նաև այլ պետական մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումները «խոսում են այդ մասին»:
ՀՀ ԿԲ կողմից հրապարակված կանխատեսումների համաձայն առաջին 6 ամիսների ընթացքում գնաճը երկրում մնալու է 9 տոկոսի սահմաններում: Այն նվազել է մարտին, ապրիլին արձանագրվել է գնանկում, մայիսին եղել է զրոյական, իսկ հունիսի տվյալներն ամփոփվելու են ամսի 20-ից հետո: Այդ առումով Ջավադյանն ասել է, որ ամառային ամիսներին արձանագրվելու է զգալի գնանկում, և տարեվերջը փակվելու է կանխատեսվող սահմաններում: «Իհարկե, այստեղ առկա են ռիսկեր, որոնք կապված են բնակլիմայական պայմանների, համաշխարհային պարենային գների կտրուկ աճի հետ: Բայց այդ ամենը հաշվի է առնվել մեր կողմից, որոնց մենք կարձագանքենք մեր դրամավարկային քաղաքականության շրջանակներում»,- ասել է նա:
Այնուամենայնիվ, պարենամթերքի բարձր գները և հումքի շուկաների անկայունությունը կպահպանվեն, ասվում է FAO-ի «2011-2020թթ. Գյուղատնտեսության զարգացման հեռանկարների ամփոփման» մեջ: Այս ամենի ֆոնին Հայաստանին իր սահմանափակ պաշարներով հեշտ չի լինելու լուծել իր առջև դրված խնդիրները, ապահովել դիվերսիֆիկացիա և ոչ բարձր գնաճ:

По первому направлению, в частности, власти содействуют местному производству, при этом в большей степени малому и среднему бизнесу, облегчая налоговое бремя. По второму компоненту особое внимание уделяется реконструкции сельскохозяйственных дорог, что же касается улучшения бизнес-среды, то в этом направлении правительство провидит реформы с целью привлечения инвестиций за счет реформирования налогового и таможенного законодательства, повышения прозрачности деятельности бизнеса и устранения барьеров для его регистрации и ведения.
И все это делается в первую очередь для повышения доверия иностранного инвестора. Не секрет, что на долю инвестиций из Диаспоры в Армении приходится 60-70% от ВВП. Приток инвестиций из Диаспоры приходит в Армению не только в виде прямых иностранных инвестиций, а также в виде частных трансфертов, что позволило преодолеть последствия кризиса.
Что же касается отношения доли экспорта в ВВП, который в 2002 году составлял 20%, а сегодня всего лишь 12%, армянский премьер признался, что торговый баланс Армении пока что отрицателен. В силу чего стимулирование экспорта является первоочередной задачей для Армении, а экспорт, в основном, реализуется по трем направлениям: горнорудная промышленность, информационные и высокие технологии и туризм.
Усилия властей направлены и на обеспечение целевого показателя инфляции, заложенного в госбюджете в размере 4±1,5%. Глава Центрального банка Армении Артур Джавадян с оптимизмом заверил, что показатель по итогам года будет даже ниже целевого. «Будучи консервативным, не хочу внушать излишнего оптимизма, утверждая, что у нас будет инфляция на уровне 4%, но мы сделаем все, чтобы инфляция была ниже 5,5%», – отметил он.
Тем не менее, высокие цены на продовольствие и нестабильность сырьевых рынков сохранятся, говорится в «Обзоре перспектив развития сельского хозяйства на 2011-2020 годы» ФАО. На всех этапах пищевой цепочки сохраняются высокие цены на сырьевые товары, что ведет к росту инфляции розничных цен в большинстве стран мира. Существуют опасения по поводу экономической стабильности и продовольственной безопасности некоторых развивающихся стран. На этом фоне Армении, с ее ограниченными ресурсами, будет нелегко справиться с поставленными задачами и обеспечить диверсификацию и невысокую инфляцию.