Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հունիսի 20-ին այցելել է «Տոսպ» տրիկոտաժի ֆաբրիկա, որտեղ ծանոթացել է արտադրական հնարավորություններին ու հետագա հեռանկարներին:
Ինչպես լրագրողներին է հայտնել «Տոսպ» ԲԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Սուրեն Բեկիրսկին, այսօրվա դրությամբ ֆաբրիկայում աշխատում է 135 մարդ, սակայն կա աշխատատեղերը մինչ 220 հասցնելու ներուժ, ինչը կախված է շուկայի հետագա ձևավորումից: Չնայած ճգնաժամի հետևանքներին, ըստ նրա, «հաջորդ տարի կհաջողվի դուրս գալ նախաճգնաժամային մակարդակի՝ 400 մլն դրամի»:
2010թ. ֆաբրիկայում արտադրվել է 156 մլն դրամի արտադրանք, ինչը 7 տոկոսի աճ է ապահովել: 2011թ. հունիսի 1-ի դրությամբ «Տոսպ» ԲԲԸ-ում արտադրվել է 133,1 մլն դրամի արտադրանք, իսկ արտահանումը կազմել է 33,5 մլն դրամ:
Անդրադառնալով հայկական տրիկոտաժի մրցունակությանը արտաքին շուկայում, մասնավորապես, Ռուսաստանի հարավում, գլխավոր տնօրենն ընդգծել է, որ ընկերությունը բավականին ճկուն է և չի փոխել իր ոճը: Սուրեն Բեկիրսկին նաև հավաստիացրել է, որ «Տոսպ» ապրանքանիշը աչքի է ընկնում բարձր որակով ու միջին գնային քաղաքականությամբ:
Ինչ վերաբերում է արտահանման ծավալների ավելացմանը, ապա Բեկիրսկին հայտնել է, որ բանակցություններ են գնում ՌԴ առաքումների մասին, իսկ 120 հազար դոլարի արտահանումը «լավ ցուցանիշ» կլիներ ֆաբրիկայի համար: Նշելով արտահանման դժվարությունները, նա առանձնացրել է լոգիստիկան ու մաքսային խոչընդոտները:
Իր հերթին էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը նշել է, որ կառավարությունը, ընդհանուր մոտեցում ունենալով հանդերձ, փորձում է պարզել առանձին ճյուղերի խնդիրները, որոնք պետական աջակցության կարիք ունեն: Նա հավաստիացրել է, որ թեթև արդյունաբերության ոլորտում ոչ մեծ ներդրումների դեպքում հնարավոր կլինի ապահովել նոր աշխատատեղերի ստեղծում, ներգրավել օտարերկրյա ներդրումներ ԵՄ-ի, ԱՄՆ-ի ու ԱՊՀ երկրների հետ բարենպաստ առևտրային ռեժիմների հաշվին:

Министр экономики Армении Тигран Давтян 20 июня посетил трикотажную фабрику
Как сообщил журналистам генеральный директор ОАО «Тосп» Сурен Бекирски, на сегодняшний день на фабрике работает 135 человек, однако есть потенциал увеличения числа работников до 220, что зависит от дальнейшего формирования рынка. Несмотря на то, что кризис оказал сильное воздействие на производство, тем не менее, по его словам, «в следующем году нам удастся выйти на докризисный уровень производства – 400 млн. драмов».
В 2010 году на фабрике было произведено продукции на 156 млн. драмов, что обеспечило рост на 7%. По состоянию на 1 июня 2011 года на ОАО «Тосп» было произведено продукции на сумму 133,1 млн. драмов, при этом экспорт составил 33,5 млн. драмов.
Касаясь конкурентоспособности армянского трикотажа на внешних рынках, в частности, рынке России, гендиректор подчеркнул, что компания является достаточно гибкой и не изменила свой стиль – работать «по-белому», в отличие от китайских и турецких компаний, которые работали «по-черному» на рынке той же России. Последняя, по его словам, ужесточила требования по отношению к импортерам, которые вынуждены пересматривать свою политику и работать хотя бы «по-серому». Сурен Бекирски также заверил, что продукция бренда «Тосп» отличается высоким качеством и средней ценовой политикой.
Что же касается увеличения объемов экспорта, то гендиректор сообщил, что на данный момент ведутся переговоры о поставках в Россию, а обеспечение объемов экспорта в размере 120 тыс. долларов было бы «хорошим показателем» для фабрики. Касаясь трудностей на пути реализации экспортных программ, Сурен Бекирски выделил логистику и таможенные барьеры.
В свою очередь министр экономики Армении Тигран Давтян отметил, что правительство при общем подходе к производству одновременно пытается выявить проблемы отдельных отраслей, к которым будут применен соответствующий инструментарий господдержки. При этом глава министерства выразил уверенность, что в сфере легкой промышленности при наличии небольших инвестиций можно обеспечить значительное количество новых рабочих мест, привлечь иностранные инвестиции за счет имеющихся благоприятных торговых режимов с ЕС, США и странами СНГ.