Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հունիսի 20-ին այցելել է «Նյուպլաստ» ՓԲԸ, որն առաջին ընկերությունն է Հայաստանում, որն արտադրում է մետաղապլաստե և պոլիմերային խողովակներ, ինչպես նաև կցամասեր, որոնց 20 տոկոսն արտահանվում է Ռուսաստան, Վրաստան: Նախարարը ծանոթացել է ընկերության արտադրական հզորությունների հետ, ինչպես նաև այցելել լաբորատորիա, որը համապատասխան ծառայություններ է տրամադրում ոչ միայն սեփական արտադրանքի համար, այլ նաև սպասարկում ներկրողներին: Տիգրան Դավթյանը բարձր է գնահատել ընկերության մենեջմենթը, որն ինքնուրույն լուծում է իր առջև դրված խնդիրները և կարող է օրինակ ծառայել մնացած ընկերությունների համար, որոնք ցանկանում են արտահանման ուղղվածություն ունեցող արտադրանք արտադրել: Անդրադառնալով պետական աջակցությանը` նախարարը նշել է, որ կառավարությունը կարող է աջակցել իրացման աշխարհագրությունն ընդլայնելու, արտադրող երկրի հավաստագիր տրամադրելու, ինչպես նաև ֆինանսական աջակցության և հարկային բեռը թեթևացնելու ուղղությամբ արտադրության ընդլայնման և ժամանակակից սարքավորումների ներկրման դեպքում:
Իր հերթին ընկերության առևտրի ոլորտի ներկայացուցիչ Հովհաննես Ազիզյանը նշել է, որ ընկերությունը, որի արտադրանքը լիովին համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, այսօր ընկերությունը երկրի կառավարության աջակցության կարիքն ունի արտադրանքն արտաքին շուկաներում իրացնելու համար լայնածավալ գովազդային ծրագրի օգնությամբ: Պոտենցիալ շուկաներում հիմնական մրցակիցը թուրքական արտադրանքն է, որի արտադրողները մեծ գովազդային քարոզարշավ են անցկացնում:
Այսօր ընկերությունը զբաղեցնում է տեղի շուկայի 30 տոկոսը, ավելին, ընթացիկ տարվա արդյունքներով այն մտադիր է հասնել նախաճգնաժամային արտադրության մակարդակին: 2011-ի հունիսի 1-ի դրությամբ ընկերության կողմից արտադրվել է 169.1 մլն դրամի արտադրանք, իսկ արտահանման ծավալը կազմել է 37.8 մլն դրամ:

20 Июнь 2011 - 11:29 AMT
Министр экономики Армении Тигран Давтян 20 июня посетил ЗАО «Ньюпласт», которая является первой в республике компанией, основавшей производство металлопластмассовых и полимерных труб, а также деталей крепления, 20% которых экспортируется в Россию и Грузию. Глава министерства ознакомился с производственными мощностями компании, а также посетил лабораторию, которая предоставляет соответствующие услуги не только для собственной продукции, но и обслуживает импортеров. Тигран Давтян высоко оценил менеджмент компании, которая сама справляется с поставленными перед ней задачами и может служить примером для остальных компаний, желающих производить экпортоориентированную продукцию. Касаясь господдержки, министр отметил, что правительство может оказать содействие по линии расширения географии сбыта, предоставления сертификации страны производителя, а также оказания финансового содействия и облегчения налогового бремени в случае расширения производства и импорта современного оборудования.
В свою очередь, торговый представитель «Ньюпласт» Ованес Азизян подчеркнул, что компания, продукция которой полностью соответствует международным стандартам, на сегодняшний день нуждается в содействии правительства страны для продвижения продукции на внешних рынках с помощью широкомасштабной рекламной программы. Основным конкурентом на потенциальных рынках является турецкая продукция, производители которой проводят сильную рекламную кампанию.
На сегодняшний день компания занимает 30% местного рынка, более того, по итогам текущего года намерена выйти на уровень докризисного производства. По состоянию на 1 июня 2011 года на ЗАО «Ньюпласт» было произведено продукции на сумму 169,1 млн драмов, из которых экспорт составил 37,8 млн драмов.