Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը հունիսի 20-ին այցելել է «Նյուպլաստ» ՓԲԸ, որն առաջին ընկերությունն է Հայաստանում, որն արտադրում է մետաղապլաստե և պոլիմերային խողովակներ, ինչպես նաև կցամասեր, որոնց 20 տոկոսն արտահանվում է Ռուսաստան, Վրաստան: Նախարարը ծանոթացել է ընկերության արտադրական հզորությունների հետ, ինչպես նաև այցելել լաբորատորիա, որը համապատասխան ծառայություններ է տրամադրում ոչ միայն սեփական արտադրանքի համար, այլ նաև սպասարկում ներկրողներին: Տիգրան Դավթյանը բարձր է գնահատել ընկերության մենեջմենթը, որն ինքնուրույն լուծում է իր առջև դրված խնդիրները և կարող է օրինակ ծառայել մնացած ընկերությունների համար, որոնք ցանկանում են արտահանման ուղղվածություն ունեցող արտադրանք արտադրել: Անդրադառնալով պետական աջակցությանը` նախարարը նշել է, որ կառավարությունը կարող է աջակցել իրացման աշխարհագրությունն ընդլայնելու, արտադրող երկրի հավաստագիր տրամադրելու, ինչպես նաև ֆինանսական աջակցության և հարկային բեռը թեթևացնելու ուղղությամբ արտադրության ընդլայնման և ժամանակակից սարքավորումների ներկրման դեպքում:
Իր հերթին ընկերության առևտրի ոլորտի ներկայացուցիչ Հովհաննես Ազիզյանը նշել է, որ ընկերությունը, որի արտադրանքը լիովին համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին, այսօր ընկերությունը երկրի կառավարության աջակցության կարիքն ունի արտադրանքն արտաքին շուկաներում իրացնելու համար լայնածավալ գովազդային ծրագրի օգնությամբ: Պոտենցիալ շուկաներում հիմնական մրցակիցը թուրքական արտադրանքն է, որի արտադրողները մեծ գովազդային քարոզարշավ են անցկացնում:
Այսօր ընկերությունը զբաղեցնում է տեղի շուկայի 30 տոկոսը, ավելին, ընթացիկ տարվա արդյունքներով այն մտադիր է հասնել նախաճգնաժամային արտադրության մակարդակին: 2011-ի հունիսի 1-ի դրությամբ ընկերության կողմից արտադրվել է 169.1 մլն դրամի արտադրանք, իսկ արտահանման ծավալը կազմել է 37.8 մլն դրամ:

On June 20, Armenian Minister of Economy Tigran Davtyan visited NewPlast cjsc, which was the pioneer to set production of metal-plastic and polymer pipes, as well as fastening details, 20% of which is exported to Russia and Georgia.
The Minister familiarized himself with production capacities of the company, saw the laboratory, which is used not only for controlling its own production but also imported products.
Minister Davtyan praised the management of the company which handles its tasks and may serve as an example for other companies willing to manufacture export-oriented production.
Commenting on issues of governmental assistance, the Minister said that the government may aid in expansion of the market, provision of certificate of the country of origin as well as financial assistance and relief of tax burden in case of increase of production and import of state-of-the-art equipment.
For his part, NewPlast trade representative Hovhannes Azizyan noted that the company with its production meeting international standards, currently needs the government assistance to promote the production at the external markets through large-scale advertising campaign. The main competitor at potential markets is considered to be Turkey, whose producers are actively marketing their output.
To date, the company holds 30% of the local market, besides, as of the results of 2011, the company plans to revive the pre-crisis rate of production. As of June 1, 2011, AMD169,1 million worth production has been produced at NewPlast cjsc, out of which export totaled AMD37,8 million.