«Էկոտոմատ» ՓԲԸ-ն 2 մլրդ դրամ կներդնի վարդերի աճեցման ջերմոցային տնտեսության ստեղծման համար, հայտնում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը: Տնտեսությունը ստեղծվելու է Կոտայքի մարզի Գողթ գյուղում, որը կիրառելու է հոլանդական «Դալսեմ» ընկերության ժամանակակից տեխնոլոգիաները, որի շնորհիվ 30 նոր աշխատատեղ կբացվի: Հունիսի 23-ի իր նիստում կառավարությունը որոշել է «Էկոտոմատո» ՓԲԸ կողմից իրականացվող ներդրումային ծրագրով ներմուծվող 300 մլն դրամը գերազանցող արժեքով ապրանքներից հաշվարկվող ԱԱՀ վճարման ժամկետը հետաձգել մինչև 2014 թ. հունիսի 25-ը։
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հորդորել է հանրությանն ու ԶԼՄ-ներին վերահսկողության տակ պահել կառավարության արտոնությունների նպատակային կիրառումը: Նա նաև նշել է, որ սա արդեն 17-րդ որոշումն է, որով կառավարությունը հավանություն է տալիս 300 մլն դրամը գերազանցող ներդրումային ծրագրին։ «Արդյունքում ունենում ենք 61 մլրդ դրամի ներդրումային ծրագրեր։ Այս պահի դրությամբ արդեն ստեղծված է շուրջ 1000 աշխատատեղ»,-ասել է վարչապետը:

ЗАО «Экотомат» инвестирует около 2 млрд драмов с целью создания комплекса тепличного хозяйства по выращиванию роз, сообщает пресс-служба правительства Армении. Хозяйство будет создано в селе Гохт Котайской области, в нем будут применяться новейшие технологии голландской компании “Далсем”, и, благодаря ему, откроются 30 новых рабочих мест. На своем заседании 23 июня правительство приняло решение отсрочить для ЗАО «Экотомат» выплаты по установленному таможенными службами НДС на импортируемые товары до 1-го ноября 2013 года в рамках программы инвестиций стоимостью свыше 300 млн драмов на три года
Премьер-министр Армении Тигран Саркисян призвал общество и СМИ держать под своим контролем целевое использование предоставляемых правительством хозяйствующим субъектам льгот. Он также отметил, что это уже 17-ое решение, которым правительство одобряет инвестиционную программу объемом свыше 300 млн драмов, благодаря которым были получены инвестиционные программы на сумму 61 млрд драмов, и уже создано около 1000 новых рабочих мест.