Պաշտոնական վիճակագրական տվյալներն առաջին 5 ամսվա համար վկայում են այն մասին, որ տնտեսական աճի շարժիչ ուժը դառնում է արդյունաբերական արտադրությունը, հունիսի 24-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը: Նրա խոսքերով, տարեկան կտրվածքով արդյունաբերական արտադրության աճը կազմել է 25 տոկոս, միաժամանակ աճի միտումները տատանվում են 10-11 տոկոսի սահմաններում:
Ինչպես նշել է Տիգրան Դավթյանը, համաշխարհային տնտեսությունը ճգնաժամից հետո թևակոխում է զարգացման նոր փուլ, ինչը թույլ է տալու հաղթահարել ճգնաժամից առաջ ստեղծված անհամաչափությունը, իսկ «մեզ մոտ ամենից ակտիվ զարգանալու է արդյունաբերությունը»: Դրական միտումներ են նկատվում նաև արտահանման ոլորտում, որը 2011-ի առաջին 5 ամիսների ընթացքում 2010-ի նույն շրջանի համեմատ ավելացել է գրեթե 40 տոկոսով, իսկ ներկրումը` 20 տոկոսով: Նա նաև ուշադրություն է դարձրել ներկրման կառուցվածքի վրա, որտեղ զգալի տեղ են գրավում սարքավորումները և հումքը, ընդգծելով, որ «ներկրումը միշտ չէ, որ վատ է»: Անդրադառնալով Հայաստանի արտաքին ապրանքաշրջանառության բացասական սալդոյին` գլխավոր տնտեսագետը հավաստիացրել է, որ այն աստիճանաբար նվազելու է:

Официальные статданные за первые пять месяцев свидетельствуют о том, что локомотивом экономического роста становится промышленное производство, сказал министр экономики Армении Тигран Давтян 24 июня на пресс-конференции в Ереване. По его словам, в годовом разрезе рост промпроизводства составил 25%, при этом тенденции роста колеблются в пределах 10-11%.
Как отметил Тигран Давтян, мировая экономика после кризиса выходит на новый этап развития, что позволит преодолеть сложившуюся до кризиса диспропорцию, а «у нас активнее всего будет развиваться промышленность». Помимо этого, хорошие тенденции наблюдаются по линии экспорта, который за первые 5 месяцев 2011 года по сравнению с аналогичным периодом 2010 года увеличился почти на 40%, а импорт – на 20%. Он также обратил внимание на стриктуру импорта, где весомую долю занимают оборудование и сырье, подчеркнув, что «импорт – не всегда плохо». Касаясь отрицательного сальдо внешнеторгового баланса Армении, главный экономист заверил, что оно будет постепенно уменьшаться.