Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը և Ֆինանսական համակարգի կարգավորման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը հունիսի 24-27 -ին կմասնակցեն Բազելում (Շվեյցարիա) գումարվող Միջազգային hաշվարկների բանկի ընդհանուր տարեկան ժողովին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը, ժողովի ընթացքում քննարկվելու են բանկի գործունեության հետ կապված հարցեր:
Միջազգային hաշվարկների բանկը (Bank for International Settlements (BIS)) միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է, որի գործառույթների մեջ մտնում է աջակցությունը կենտրոնական բանկերի միջև համագործակցությանն ու միջազգային ֆինանսական հաշվարկների թեթևացումը, բացի դրանից, սա տնտեսական և դրամավարկային հետազոտությունների կենտրոն է:
Առաջատար առևտրական պետությունների կենտրոնական բանկերն այս Բանկի հիմնադիրներն են, յուրաքանչյուրն իր ներկայացուցչին է նշանակում տնօրենների խորհրդում: Վարչությունը հավաքվում է տարեկան տասն անգամից ոչ պակաս: ՄՀԲ կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Բազելում:
Բանկի նպատակն աջակցությունն է կենտրոնական բանկերի միջև համագործակցության զարգացմանը, միջազգային ֆինանսական օպերացիաների համար նոր հնարավորությունների ստեղծումը և մասնակից կողմերի հետ պայմանագրերի հիման վրա իրեն փոխանցված միջազգային վճարային օպերացիաների ժամանակ գործունեությունը` որպես վստահված անձ կամ գործակալ:

President of the Central Bank of Armenia (CBA) Artur Javadyan and the head of Financial system regulation Department Andranik Grigoryan will participate in June 24-27 general annual meeting of the Bank of International Settlements (BIS) in Basel, Switzerland.
Issues referring to the activity of the bank will be discussed at the meeting, according to the CBA press office.
BIS is an international organisation which fosters international monetary and financial cooperation and serves as a bank for central banks, and a centre for economic and monetary research.
The head office is in Basel, Switzerland and there are two representative offices: in the Hong Kong Special Administrative Region of the People's Republic of China and in Mexico City.
Established on 17 May 1930, the BIS is the world's oldest international financial organisation.
As its customers are central banks and international organisations, the BIS does not accept deposits from, or provide financial services to, private individuals or corporate entities. The BIS strongly advises caution against fraudulent schemes.