Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը և Ֆինանսական համակարգի կարգավորման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը հունիսի 24-27 -ին կմասնակցեն Բազելում (Շվեյցարիա) գումարվող Միջազգային hաշվարկների բանկի ընդհանուր տարեկան ժողովին:
Ինչպես հաղորդում է ՀՀ ԿԲ հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունը, ժողովի ընթացքում քննարկվելու են բանկի գործունեության հետ կապված հարցեր:
Միջազգային hաշվարկների բանկը (Bank for International Settlements (BIS)) միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է, որի գործառույթների մեջ մտնում է աջակցությունը կենտրոնական բանկերի միջև համագործակցությանն ու միջազգային ֆինանսական հաշվարկների թեթևացումը, բացի դրանից, սա տնտեսական և դրամավարկային հետազոտությունների կենտրոն է:
Առաջատար առևտրական պետությունների կենտրոնական բանկերն այս Բանկի հիմնադիրներն են, յուրաքանչյուրն իր ներկայացուցչին է նշանակում տնօրենների խորհրդում: Վարչությունը հավաքվում է տարեկան տասն անգամից ոչ պակաս: ՄՀԲ կենտրոնական գրասենյակը գտնվում է Բազելում:
Բանկի նպատակն աջակցությունն է կենտրոնական բանկերի միջև համագործակցության զարգացմանը, միջազգային ֆինանսական օպերացիաների համար նոր հնարավորությունների ստեղծումը և մասնակից կողմերի հետ պայմանագրերի հիման վրա իրեն փոխանցված միջազգային վճարային օպերացիաների ժամանակ գործունեությունը` որպես վստահված անձ կամ գործակալ:

24 Июнь 2011 - 13:23 AMT
Председатель Центрального банка Армении Артур Джавадян и начальник управления по регулированию финансовой системы Андраник Григорян 24-27 июня примут участие в общем годовом заседании Банка международных расчетов в Базеле (Швейцария).
Как отмечается в сообщении пресс-службы ЦБ РА, в ходе заседания будут обсуждены вопросы, касающиеся деятельности банка.
Банк международных расчетов (Bank for International Settlements (BIS) — международная финансовая организация, в функции которой входят содействие сотрудничеству между центральными банками и облегчение международных финансовых расчётов, кроме того, это центр экономических и денежно-кредитных исследований.
Центральные банки ведущих торговых государств являются его учредителями, каждый назначает своего представителя в совет директоров; правление собирается не реже десяти раз в год. Штаб-квартира BIS расположена в Базеле.
Целью банка является: содействие развитию сотрудничества между центральными банками, создание новых возможностей для международных финансовых операций и деятельность в качестве доверенного лица или агента при проведении международных платежных операций, переданных ему на основании договоров со сторонами-участниками.