Առաջիկա երկու տարվա ընթացքում Հայաստանն իր ուշադրությունը կկենտրոնացնի երկու ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման վրա` «Զվարթնոց» օդանավակայանին առընթեր և «Մարս» գործարանի հիման վրա: Դրան նպաստում է խորհրդարանաի կողմից վավերացված և նախագահի կողմից ստորագրված «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքը, հունիսի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտնել է երկրի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը:
Նրա խոսքով, առաջին ազատ գոտին գյուղատնտեսական ուղղվածություն կունենա, այստեղ աշխատանքներն իրականացնում է «Corporación América» ընկերությունը, իսկ որոշ տարրեր արդեն սկսել են աշխատել, մասնավորապես` կարգո-տերմինալն ու սառցարանային համալիրը: Երկրորդ ազատ գոտու վերաբերյալ «Սինտրոնիքս» ընկերության հետ բանակցությունների արդյունքները կհայտարարվեն մոտակա 1-2 ամսվա ընթացքում: Ինչպես հաղորդել է նախարարը, կան նաև երրորդ ազատ տնտեսական գոտու ստեղծման ծրագրեր, որի շրջանակում չի մոռացվի Գյումրու «բազմաչարչար» տեխնոպարկը:
Անդրադառնալով հանրապետության` զարգացման կարիք ունեցող սահմանամերձ շրջաններում ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման հնարավորությանը` Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ այստեղ զգուշությունը չի խանգարի, «որպեսզի երկրում ձևավորված հարկային և մաքսային դաշտը չխախտենք»` չբացառելով հետագայում դաշտն ընդլայնելու հնարավորությունը:

Armenia will focus on creation of two free economic zones within the near two years on areas near Armenian Zvartnots airport and on the basis of Mars plant, which is conditioned by the law on Free Economic Zones ratified by the Parliament and signed of the Armenian President, according to Minister of Economy Tigran Davtyan.
“The first free zone will be agriculturally-oriented, and the works are carried out by Corporación América company; some of its elements have already started operation, namely cargo terminal and refrigerating complex,” the Minister told a press conference on June 24.
The results of negotiations with Sintronics on the second free zone will be announced in the near 1-2 months. As the head of ministry said, there are plans on creation of the third free economic zone of high technologies, within which a long-suffering Gyumri industrial park will not be forgotten.
Touching upon possibilities of free zones creation in the country frontier regions to be developed Tigran Davtyan said that we should be careful, “so that not to infringe the tax and customs fields of the country”.