Հայաստանը պետք է ճկուն քաղաքականություն վարի էներգետիկ ոլորտում, համարժեք արձագանքելու համար արտաքին փոփոխություններին էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների օգտագործման ասպարեզում, հունիսի 25-ին լրագրողներին է հայտարարել Danish Energy Management-ի ներկայացուցիչ Մորտեն Զոնդերգաարդը՝ ներկայացնելով Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ձեռնարկ ծրագիրը: Այդ ոլորտի այլ գերակայություններից է երկրի էներգետիկ անվտանգության ապահովումը, էներգիայի ինքնարժեքի նվազեցումը, բարձր տեխնոլոգիաների խթանումը, շրջակա միջավայրի պահպանումը: Ըստ մասնագետի, միաժամանակ հարկավոր է բարեփոխել օրենսդրական դաշտը, ինչը կծառայի որպես վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման լոկոմոտիվ:
Էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների միջոցով Հայաստանում 2010թ. արտադրվել է 310 ԳՎտ/ժ էլեկտրաէներգիա, սակայն այդ ներուժը կարող է ավելանալ հինգ անգամ: Մասնավորապես, 2015թ. այդ ցուցանիշը կարող է հասնել 740 ԳՎտ/ժ, իսկ 2020-ին՝ 1500 ԳՎտ/ժ
Աղվերանում ընթանում են Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի զարգացման ձեռնարկ ծրագրի քննարկումները: Քննարկումներին մասնակցում են Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության, Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի ներկայացուցիչները, ինչպես նաև շահագրգիռ կողմերը: Ծրագիրը պատրաստվել է Danish Energy Management-ի մասնակցությամբ:
Քննարկման կազմակերպիչներն են Հայաստանի Վերականգնվող էներգետիկայի ու էներգախնայողության հիմնադրամը, Expo Media ցուցադրական կենտրոնը՝ Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարության աջակցությամբ: Քննարկումներն անցնում են Համաշխարհային բանկի վերականգնվող էներգետիկայի ծրագրի շրջանակներում:

Flexibility must become a priority in the energy field so that to react adequately on external changes in the context of alternative energy sources use, according to Morten Sondergaard, representative of Danish Energy Management.
Among other priorities in this field he singled out energy independence in the country, reduction of the cost value for energy, boosting high technologies as well as environment protection.
“Simultaneously, it is necessary to improve the legislative field being a locomotive for development of renewable energy,” Sondergaard told journalists on June 25 presenting the manual program on development of renewable energy sources.
Using renewable energy sources in Armenia in 2010, 310 GWt/h energy power was generated, however this potential may be increased 5 times. Particularly, in 2015, this indicator may be raised to 740 GWt/h, wheras by 2020 the index will reach 1500 GWt/h.
Representatives of the Armenian Ministry of Energy and Natural resources, Commission on Regulation of public services, as well as parties concerned started discussion of a manual program on development of renewable energy in the Armenian health resort city Aghveran (Kotayk province). The program was developed with support of Danish Energy Management.
Discussions are organized by the Armenia Renewable Resources and Energy Efficiency Fund, Expo Media center with the support of the RA Ministry of Energy and Natural Resources. Discussions are held within the framework of the World Bank Program on renewable energy.