Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորումն (ՀԱՄ) առաջարկել է կառավարությանը մասնագիտական մոտեցում ցուցաբերել և ծիրանի արտահանման քվոտա սահմանել, հունիսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱՄ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը: «Նորմալ երկրներում թույլատրվում է արտահանել ընդհանուր բերքի միայն 10-15 տոկոսը»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, ծիրանի բերքատվությունն այս տարի կկազմի բարենպաստ տարիների շուրջ 75 հազար տոննա բերքի 30 տոկոսը կամ 20 հազար տոննա: Այսօրվա դրությամբ 1 կգ ծիրանի գինը մոտ 1 եվրո է և չի նվազում: Միաժամանակ Հրաչ Բերբերյանն ընդգծել է, որ ՀԱՄ դեմ չէ արտահանման խթանմանը, սակայն, առաջին հերթին հարկավոր է ապահովել տեղական շուկան՝ արտահանելով բերքի ավելցուկը:
Անդրադառնալով բանջարեղենի բերքին՝ ՀԱՄ նախագահը զգուշացրել է գյուղացիներին երաշտի հնարավոր վտանգի մասին՝ նշելով, որ հարկավոր է թեթևակի ջրել կարտոֆիլի դաշտերը, հակառակ դեպքում մեծ կորուստներ կլինեն: Նա հավելել է, որ կարտոֆիլի գինը Հայաստանում այս տարի արդեն մի փոքր նվազել է, ինչը բացատրվում է ներկրված բարձրորակ սերմացուի օգտագործմամբ: Բանախոսը կանխատեսեց, որ 2012թ. կարտոֆիլի շուկան կկայունանա, կարտոֆիլի գինը կնվազի և նույնիսկ այն արտահանելու հնարավորություն կունենանք:

The Agrarian-Peasant Union of Armenia (APUA) called on the government to show a professional approach and fix the export quota for apricots.
“In developed countries it is allowed to export 10-15% from the total amount of harvest,” APUA chairman Hrachya Berberyan told a press conference in Yerevan on June 28.
As he said, the crop capacity of apricots this year will amount to some 30% or 20 thous. tons against the of prolific years index of 75 thous. tons.
“Today the price for 1kg apricot is steady at 1 euro,” Berberyan said, adding that the association is not against export promotion, however, first and foremost, it is necessary to provide the local market, and then to export the excess crop.
Touching upon the vegetables crop, the APUA chairman undertook an obligation to warn villagers of obvious drought signs, noting that they should water potato fields to avoid losses. Thereupon he added that potato prices in Armenia this year have dropped which is the result of using imported high quality seeds, and promised that in 2012 when the potato market gets stabilized the prices will go even lower and there will be an opportunity to export it.