Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորումն (ՀԱՄ) առաջարկել է կառավարությանը մասնագիտական մոտեցում ցուցաբերել և ծիրանի արտահանման քվոտա սահմանել, հունիսի 28-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱՄ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը: «Նորմալ երկրներում թույլատրվում է արտահանել ընդհանուր բերքի միայն 10-15 տոկոսը»,-ասել է նա:
Ըստ նրա, ծիրանի բերքատվությունն այս տարի կկազմի բարենպաստ տարիների շուրջ 75 հազար տոննա բերքի 30 տոկոսը կամ 20 հազար տոննա: Այսօրվա դրությամբ 1 կգ ծիրանի գինը մոտ 1 եվրո է և չի նվազում: Միաժամանակ Հրաչ Բերբերյանն ընդգծել է, որ ՀԱՄ դեմ չէ արտահանման խթանմանը, սակայն, առաջին հերթին հարկավոր է ապահովել տեղական շուկան՝ արտահանելով բերքի ավելցուկը:
Անդրադառնալով բանջարեղենի բերքին՝ ՀԱՄ նախագահը զգուշացրել է գյուղացիներին երաշտի հնարավոր վտանգի մասին՝ նշելով, որ հարկավոր է թեթևակի ջրել կարտոֆիլի դաշտերը, հակառակ դեպքում մեծ կորուստներ կլինեն: Նա հավելել է, որ կարտոֆիլի գինը Հայաստանում այս տարի արդեն մի փոքր նվազել է, ինչը բացատրվում է ներկրված բարձրորակ սերմացուի օգտագործմամբ: Բանախոսը կանխատեսեց, որ 2012թ. կարտոֆիլի շուկան կկայունանա, կարտոֆիլի գինը կնվազի և նույնիսկ այն արտահանելու հնարավորություն կունենանք:

Аграрно-крестьянское объединение Армении (АКО) предложило правительству республики проявить профессиональный подход и установить квоту на экспорт абрикосов, сообщил 28 июня на пресс-конференции в Ереване председатель АКО Грачья Берберян. «В развитых странах разрешается экспортировать 10-15% от общего числа урожая», – сказал он.
По его словам, урожайность абрикосов в текущем году составит порядка 30% или 20 тыс. тонн против показателя в хорошие годы в 75 тыс. тонн. На сегодняшний день цена 1 кг абрикос стоит порядка 1 евро и не спускается. Одновременно Грачья Берберян подчеркнул, что АКО не выступает против стимулирования экспорта, однако в первую очередь необходимо обеспечить местный рынок, а на экспорт отправлять излишек урожая.
Касаясь урожая овощей, председатель АКО посчитал своей обязанностью предупредить сельчан о явных признаках засухи, отметив, что им следует немного полить картофельные поля, в противном случае будут большие потери. В связи с этим он добавил, что цены на картофель в Армении в текущем году уже немного снизились, что является результатом использования импортированных высококачественных семян, пообещав, что в 2012 году, когда рынок картофеля стабилизируется, цены на этот овощ будут еще ниже и даже появится возможность его экспортировать.