Հունիսի 28-ին ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը մեկնել է Մոսկվա` մասնակցելու Եվրասիական զարգացման բանկի հերթական նիստին:
Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է և ստեղծվել է 2006թ. Ռուսաստանի Դաշնության ու Ղազախստանի Հանրապետության կողմից: Բանկի անդամ երկրներն են Ռուսաստանի Դաշնությունը, Ղազախստանի, Բելառուսի, Տաջիկստանի և Հայաստանի հանրապետությունները: Բանկի հիմնական նպատակն անդամ-երկրների շուկայական տնտեսությունների զարգացմանը աջակցելն է:
Հայաստանը բանկին անդամակցում է 2009թ-ից: Բանկի խորհրդում ՀՀ լիազոր ներկայացուցիչը ՀՀ ֆինանսների նախարար Վ. Գաբրիելյանն Է:
Եվրասիական զարգացման բանկի այս նիստի ընթացքում քննարկվելու են տնտեսական համագործակցությանն առնչվող հարցեր և բանկի կողմից իրականացվող ծրագրեր, հաղորդում է ՀՀ ֆինանսների նախարարության մամլո ծառայությունը:

28 Июнь 2011 - 09:34 AMT
Министр финансов Армении Ваче Габриелян 28 июня отбыл в Москву, где он примет участие в заседании Евразийского банка развития.
Как сообщает пресс-служба Минфина РА, в ходе очередного заседания будут обсуждены вопросы, касающиеся экономического сотрудничества, программы, реализуемые банком и другие вопросы.
Евразийский банк развития, созданный в 2006 году, является международной финансовой организацией, призванной содействовать экономическому росту государств-участников, расширению торгово-экономических связей между ними и развитию интеграционных процессов на евразийском пространстве.
Странами-участницами ЕАБР являются Россия, Казахстан, Беларусь, Таджикистан и Армения, которая стала членом банка в 2009 году.