Այսօրվա դրությամբ վերականգնվող էներգետիկան Հայաստանում բավականին բարվոք վիճակում է և զարգացման մեծ ներուժ ունի, ինչին նպաստում է նաև գործող օրենսդրական դաշտը: Այդ մասին հունիսի 29-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը: Ըստ նրա, այդ մասին են վկայում կարգավորող մարմնի հատկացրած լիցենզիաները, 2003-2004թթ. հետո տրվել է 130 լիցենզիա, «սա լավ ցուցանիշ է»:
Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, ապա մինչ 2009թ. 1 կՎտ էլեկտրաէներգիա արտադրելու համար պահանջվել է 700 դոլար, այժմ պահանջվում է 1200 դոլար, իսկ 2016-2020թթ. այդ ցուցանիշը կանխատեսվում է 1500 դոլարի սահմանում:
Իր հերթին հիմնադրամի ծրագրի ղեկավար Արայիկ Մարանջյանը հավելել է, որ մինչև վերջերս Հայաստանն այդ ոլորտի առաջատարն էր տարածաշրջանում, սակայն այժմ մի փոքր զիջում է Թուրքիային: Ըստ նրա, հաշվի առնելով մեծ ՀԷԿ-երի արտադրած էներգիան, վերականգնվող էներգետիկայի մասնաբաժինը ՀՀ էներգահամակարգում կազմում է 32 տոկոս: ՀԷԿ-երից բացի Հայաստանն նաև ունի երկրաէներգետիկայի, հողմային, բիոէթանոլի, արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ:

The director of Renewable Energy and Energy Saving Foundation gave high assessment to current level and development potential of renewable energy in Armenia.
As Tamara Babayan told a news conference in Armenia, the number of licences (130 licences after 2003-2004) issued by a regulatory body proves the above-mentioned.
From the point of view of the investments, before 2009, production cost of 1 kW renewable energy grossed USD 700; at present the figure rose to USD 1200, with production cost of USD 1500 forecasted for 2016-2020.
As the Foundation’s program manager Aram Maranjyan, in turn, noted, until recently, Armenia had the leadership in the sector, yet the country is currently falling behind Turkey. According to Mr. Maranjyan, renewable energy has a 32% share of the whole energy system of Armenia. The country has a major potential in development of geo-energetics, wind energy produced on the basis of ethanol and photovoltaic energy.