2012թ.-ից սկսած երեք տարում Հայաստանում կհիմնվեն 305-306 հա նոր այգիներ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Գյուղատնտեսական կարողությունների զարգացում», Կառավարության գյուղական տարածքների զարգացման ծրագրերի միջազգային կապերի մասնագետ Ալեքսանդր Քալանթարյանը;
«Ծրագիրն արդեն մեկնարկում է, մի քանի օր առաջ արդեն համաձայնագիր են կնքել IFAD (Գյուղատնտեսության զարգացման միջազգային հիմնադրամ) և ՕՊԵԿ միջազգային զարգացման հիմնադրամը»,-ասել է Քալանթարյանը: Ըստ նրա, ծրագրի ընդհանուր արժեքը 52 մլն դոլար է, որից 13-14 մլն կուղղվի գյուղատնտեսության զարգացմանը, իսկ մյուս մասը՝ անհրաժեշտ ենթակռուցվածքների ստեղծմանը:
Քալանթարյանը նշել է, որ նոր այգիներ հիմնելու համար կօգտագործվի Դանիայի կառավարության 3,6 մլն դոլար դրամաշնորհը: Նա հավելել է նաև, որ բանակցությունների ընթացքում նոյեմբերին այդ գումարը կարող է հասնել 4,7 մլն: Ըստ նրա, ծրագիրն իրականացնում է «Հայկական միրգ» ընկերությունը:
Ծրագրի շրջանակներում ցուցադրական այգիներ կհիմնվեն երեք մարզերում՝ Վայոց Ձորում, Արագածոտնում ու Տավուշում: Այգիներում կօգտագործվեն ժամանակակից տեխնոլոգիաներ և ինտենսիվ այգեգործության մեթոդներ: Ըստ նրա, կառավարությունը մտադիր է նաև հողատարածքների վարձակալության վերաբերյալ պայմանագիր կնքել գյուղացիների հետ 10-12 տարի ժամկետով: Գյուղացիները ցանկության դեպքում կարող են պայմանագրով աշխատել այդ հողատարածքներում: «Կառավարությունը կվերադարձնի հողերը` ծախսերը հատուցելուն պես: Նույնիսկ եթե գումարը չհատուցվի, հողն ամեն դեպքում կվերադարձվի գյուղացուն»,-ասել է Քալանթարյանը՝ հավելելով, որ ըստ նախնական հաշվարկների, ծախսերը կհատուցվեն 7-8 տարի անց: Բացի այդ, ըստ փորձագետի, գյուղացիներին արտոնյալ վարկեր կտրամադրվեն, որոնց շնորհիվ նախատեսվում է նոր այգիների մակերեսը հասցնել 700 հա:

Начиная с 2012 года, в течение трех лет в Армении будет разбито от 305 до 306 га новых садов. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил специалист по внешним связям программы развития сельских местностей при Правительстве Армении Александр Калантарян. По его словам, это будет осуществлено в рамках программы “Развитие сельскохозяйственных возможностей”.
“Сейчас самое начало программы, и несколько дней назад уже были подписаны соглашения с IFAD (Международный фонд развития сельского хозяйства) и Фондом международного развития OPEK”,- сообщил Калатарян. По его словам, общая стоимость программы составит 52 млн долларов, из которых 13-14 млн будет направлено на развитие сельского хозяйства, а остальная часть на строительство необходимой инфраструктуры.
Калантарян отметил, что для новых садов будет использован грант правительства Дании в размере 3.6 млн долларов. При этом он добавил, что очень возможно, что в результате переговоров в ноябре эта сумма увеличится до 4.7. По его словам, программа находится в ведении новообразованной компании “Армянский фрукт”.
В рамках программы также будут разбиты показательные сады в трех областях республики – Вайоц Дзор, Арагацотн и Тавуш. В садах будут использованы современные технологии и интенсивный метод садоводства. По его словам, правительство также намерено заключить договор с фермерами на аренду земельных участков сроком на 10-12 лет. При этом фермеры могут при желании работать на этой земле по договору. “Правительство возвратит земли, как только затраты окупятся. Даже если сумма не окупится, земля все равно будет возвращена”,- рассказал Калантарян, добавив, что по предварительным расчетам, все расходы окупятся за 7-8 лет. Помимо этого, по словам эксперта, предусматривается предоставление фермерам льготных кредитов, благодаря которым планируется довести площадь новых садов до 700 га.