Հայ ֆերմերները պետք է փոխեն այգեգործության նկատմամբ իրենց մոտեցումները: Այդ մասին Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Գյուղատնտեսական կարողությունների զարգացում», Կառավարության գյուղական տարածքների զարգացման ծրագրերի միջազգային կապերի մասնագետ Ալեքսանդր Քալանթարյանը;
Նա նշել է, որ հունիսի 20-24-ը Հայաստանում տեղի է ունեցել Այգեգործության միջազգային միության և Այգեգործության միջազգային գիտական հանրության ծիրանի աճեցման խնդիրներին նվիրված գիտաժողովը: «Նման համաժողովներն անցկացվում են չորս տարին մեկ անգամ, և Հայաստանում նման հավաք անցկացնելու որոշումն ընդունվել է 2007-ին Իտալիայում կայացած համաժողովում: Որոշումն ընդունելիս հաշվի է առնվել այն, որ որոշ գիտական աղբյուրների համաձայն Հայաստանը ծիրանի հայրենիքն է»,- հայտարարել է փորձագետը:
Նրա խոսքով, համաժողովին մասնակցել է շուրջ 80 խոշորագույն գիտնական այգեգործ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև 50 այգեգործ Հայաստանի մարզերից: Նա հայտնել է, որ համաժողովից հետո գիտնականներն այցելել են մարզեր, մի քանի օր անցկացրել գյուղացիների տներում և խորհուրդներ տվել նրանց: Քալանթարյանի խոսքով, Հայաստանում այգեգործության զարգացման համար պետք է ավելացնել հակակարկտային կայանների քանակը, ժամանակին պատվաստել ծառերը, ներմուծել կաթիլային ոռոգում, ճիշտ օգտագործել պարարտանյութերը և թունաքիմիկատները: Փորձագետը հայտնել է, որ արդեն առաջարկել է համաժողովի մասնակիցներին հանդես գալ հայ ֆերմերների համար կոնկրետ առաջարկներով, որոնք կամփոփվեն ֆերմերների համար առանձին ձեռնարկում:

30 Июнь 2011 - 09:30 AMT
Армянским фермерам необходимо изменить подходы к садоводству. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил специалист по внешним связям программы развития сельских местностей при Правительстве Армении Александр Калантарян.
Он отметил, что с 20 по 24 июня в Армении прошла международная научная конференция по вопросам культивирования абрикоса Международного союза садоводства и Международного научного общества по садоводству (ISHS). “Подобные конференции проводятся раз в четыре года, и решение о проведении очередного такого сбора в Армении было принято на конференции 2007 года в Италии. При решении было учтено, что по некоторым научным данным Армения является родиной абрикоса”,- заявил эксперт.
По его словам, в конференции приняли участие более 80 крупнейших ученых садоводов из разных стран мира, а также 50 садоводов из областей Армении. Он сообщил, что по завершению конференции ученые посетили области, провели несколько дней в домах фермеров и провели с ними консультации. По словам Калантаряна для нормального развития садоводства в Армении надо увеличить количество противоградовых установок, проводить нормальную прививку деревьев, внедрить капельное орошение, правильно использовать удобрение и ядохимикаты. Для нормального развития садоводства, по мнению эксперта, также должно быть учтено все, начиная с подготовки земли заканчивая маркетингом. В этой связи он сообщил, что уже предложил всем участникам конференции выступить с конкретными предложениями для армянских фермеров, которые будут представлены в отдельном руководстве для фермеров.