«Գնանկումը, որը գրանցվել է ընթացիկ տարվա հունիսին, վկայում է այն մասին, որ մենք վերադառնում ենք ՀՀ ԿԲ սահմանած գնաճի միջակայքին»,-հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հունիսի 30-ին կառավարության արտագնա նիստում, որն անցել է Վայոց ձորի մարզում: Ըստ նրա, գների նվազումը 1,4 տոկոսով վկայում է այն մասին, որ Հայաստանում սկսվում է գների անկման շրջանը, որը կտևի ևս երկու ամիս (հուլիս-օգոստոս):
Իր կողմից Հայաստանի վիճակագրական ծառայության ղեկավար Ստեփան Մնացականյանը ներկայացրել է ընթացիկ տվյալները, որոնց համաձայն սպառողական գների ինդեքսը Հայաստանում հունիսին մայիսի համեմատ կազմել է 98,6 տոկոս, ընդ որում տարեկան կտրվածքով այդ ցուցանիշը կազմել է 108, 5 տոկոս:

30 Июнь 2011 - 11:17 AMT
“Дефляция, зафиксированная в июне текущего года, свидетельствует о том, что мы возвращаемся к инфляционному тренду, запланированному Центральным банком Армении”, – заявил премьер-министр Армении Тигран Саркисян 30 июня на выездном заседании в Вайоцдзорской области республики. По его словам, показатель дефляции на уровне 1,4% означает, что Армения выходит на дефляционный этап развития, который продлится еще два месяца (июль-август).
Со своей стороны глава Статистической службы Армении Степан Мнацаканян представил текущие данные, соглаcно которым индекс потребительских цен в Армении в июне по сравнению с маем составил 98,6%, при этом в годовом разрезе этот показатель составил 108,5%.