2011-ի կեսին աշխարհի ամենավատ տնտեսություն ունի Մադագասկարը: Նման եզրակացության է հանգել Forbes ամսագիրը` վերլուծելով վերջին տարիներին աշխարհի երկրների մեծամասնության մակրոտնտեսական ցուցանիշները:
Ցուցակում երկրորդ տեղը զբաղեցնում է Հայաստանը, երրորդ տեղը` Գվինեան, իսկ աշխարհի տնտեսությունների վատագույն հնգյակը եզրափակում են Ուկրաինան և Ջամայկան:
Հայաստանի մասին Forbes վարկանիշում ասվում է, որ այդ երկիրը ոչ մի կերպ չի կարողանում վերականգնվել ճգնաժամից. 2009-ին Հայաստանի ՀՆԱ անկում է ապրել միանգամից 15 տոկոսով: Միաժամանակ երկրում շարունակում է տիրել բարձր գնաճ (շուրջ 7 տոկոս), իսկ մեկ անձի համար ՀՆԱ կազմում է երեք հազար դոլարից պակաս:
Ինչ վերաբերվում է Ուկրաինային, ապա նրա մասին վարկանիշում ասվում է, որ նրա ՀՆԱ մեկ հոգու համար գտնվում է այնպիսի երկրների շարքում, ինչպիսիք են Սերբիան և Բուլղարիան: Գնաճն Ուկրաինայում կազմում է շուրջ 10 տոկոս: Վարկանիշի առաջատարի` Մադագասկարի մասին ասվում է, որ մեկ անձին բաժին ընկնկող ՀՆԱ կազմում է 387 դոլար, իսկ գնաճը` 8.5 տոկոս:
Forbes-ը վարկանիշերը ձևավորել է երեք տարում ՀՆԱ աճի և գնաճի վիճակագրության, մեկ անձին բաժին ընկող ՀՆԱ և երկրների առևտրային հավասարակշռության հիման վրա: Հատկանշական է, որ նույն վարկանիշի արդյունքները մեկ տարի առաջ խիստ տարբերվում էին նորից. առաջին տեղում Զիմբաբվեն էր, երկրորդ տեղում` Կոնգոյի ժողովրդավարական հանրապետությունը, երրորդ` Գվինեան: Մադագասկարը 10-րդ տեղում էր, իսկ Հայաստանը և Ուկրաինան ցուցակում չկային, գրում է Lenta.ru-ն:

6 Июль 2011 - 09:19 AMT
Худшей экономикой мира на середину 2011 года является Мадагаскар. К такому выводу пришел журнал Forbes, проанализировав макроэкономические показатели большинства стран мира за последние годы и прогнозы развития до 2012 года.
Второй в списке оказалась Армения, третьей – Гвинея, а пятерку худших экономик мира замыкают Украина и Ямайка. Про Армению в рейтинге Forbes сказано, что эта страна никак не может восстановиться от кризиса: в 2009 году ВВП Армении упал сразу на 15 процентов. При этом в стране остается высокая инфляция (около семи процентов), а ВВП на душу населения составляет менее трех тысяч долларов: это меньше одной трети от аналогичного показателя у соседней Турции.
Что касается Украины, то про нее в рейтинге сказано, что ее ВВП на душу населения находится на уровне таких стран как Сербия и Болгария. При этом инфляция на Украине составляет около 10 процентов. Мешают развиваться Украине коррупция, плохие государственное управление и судебная система.
О лидере рейтинга – Мадагаскаре – говорится, что ВВП на душу населения на острове составляет лишь 387 долларов, а инфляция – 8,5 процента. При этом цена риса, основного продукта питания на Мадагаскаре, увеличилась за последние два года вдвое.
Forbes сформировал рейтинг на основе статистики по росту ВВП и инфляции за три года (включая прогнозы МВФ на 2012 год), по ВВП на душу населения и по торговому балансу стран. Примечательно, что результаты такого же рейтинга год назад сильно отличались от нового: тогда первое место занимала Зимбабве, второе – Демократическая республика Конго, а третье – Гвинея. Лидер рейтинга 2011 года – Мадагаскар – был лишь на 10 месте, а Армении и Украины в списке не было вообще, пишет Lenta.ru.