Տաջիկստանի 14 պետական պաշտոնյա հունիսի 20-24-ին Հայաստան կատարած այցի շրջանակներում ծանոթանացել են վերականգնվող էներգետիկայի ներուժը զարգացնելու Հայաստանի քաղաքականության գերակայությունների մշակման փորձին, ինչպես նաև օրենսդիր ու ինստիտուցիոնալ շրջանակներին: Այցը կազմակերպել էին Տաջիկստանում և Երևանում ԵԱՀԿ գրասենյակները:
Ճանաչողական այցի մասնակիցների կազմում էին Տաջիկստանում ԵԱՀԿ գրասենյակի և Նորվեգիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ ստեղծված միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդամները:
«Տնտեսական զարգացումը և համագործակցությունը ԵԱՀԿ տեսանկյունից անվտանգության և կայունության ապահովման խթաններից է: Այս համատեքստում ԵԱՀԿ-ն նպաստում է մասնակից պետությունների միջև տնտեսական համագործակցությանն ու լավագույն փորձի փոխանակմանը: Հայաստանը հաջողություն է ունեցել փոքր հիդրոէնէրգետիկայի զարգացման գործում, և ես հուսով եմ, որ այս ճանաչողական այցը օգտակար կլինի Տաջիկստանի համար»,- հայտնել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսը:
Այցի ընթացքում մասնակիցները հանդիպել են պետական պաշտոնյաների, կարգավորող անկախ հանձնաժողովի, հետազոտական և զարգացման հաստատությունների, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են վերականգնվող էներգետիկայի քաղաքականության, մասնավոր ներդրումների ներգրավման, սակագնային քաղաքականության և ՀԷԿ ներուժի գնահատման մեթոդների հարցերը:
Տաջիկստանի ներկայացուցիչները նաև տեղեկացել են Հայաստանի Մաքուր զարգացման մեխանիզմի կիրառման մասին (Կիոտոյի արձանագրության շրջանակներում), որը թույլ է տալիս երկրներին վաստակել և վաճառել արտանետումների կրճատման հավաստագրված միավորներ: ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը աջակցել է Հայաստանի ներգրավմանն այդ մեխանիզմում:

Tajikistan’s government officials visited Armenia from June 20-24 to learn about Armenia‘s experience with designing policy priorities and a legislative and institutional framework for developing its renewable energy potential. The visit was organized by the OSCE Office in Tajikistan and the OSCE Office in Yerevan.
The participants of the study tour included members of the inter-ministerial working group established with the support of the OSCE Office in Tajikistan and the Norwegian Foreign Ministry.
Ambassador Sergey Kapinos, the Head of the OSCE Office in Yerevan, said, “the OSCE considers economic development and co-operation as one of the cornerstones of ensuring security and stability. In this context, the OSCE promotes economic co-operation and the sharing of best practices between participating States. Armenia has had success in managing hydropower stations and I hope that this study visit will be useful for Tajikistan.”
During the course of the visit, the participants met government officials as well as representatives of the independent regulatory commission, research and development institutions, and the private sector. Discussion topics included such issues as renewable energy policy, attracting private investment, tariff policies and hydropower potential assessment methods.
The Tajik representatives also learned about Armenia’s experience with the Clean Development Mechanism established by the Kyoto Protocol, which allows countries to earn and trade certified emission reduction credits. The OSCE Office in Yerevan supported Armenia’s participation in the mechanism. .