Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հուլիսի 7-ին Հայաստանի կառավարության նիստը սկսել է երկրի քաղաքացիներին տրամադրվող պետական ծառայությունների դիտարկման արդյունքների հրապարակումից, որն անցկացվել է մի շարք նախարարական գերատեսչություններում: Մասնավորապես, նրա խոսքով, Անշարժ գույքի պետական կադաստրի կոմիտեում կառավարության որոշմամբ հեշտացվել են քաղաքացիների իրավունքների գրանցման ընթացակարգերը, որի արդյունքում չի պահանջվելու ունեցվածքի գնահատման տրամադրում երկրորդական գրանցումների ժամանակ: «Հաստատված հեշտացումների շնորհիվ մեկ ամսում 10 հազար քաղաքացիներ ազատվել են այդ ծախսերից»,- ասել է վարչապետը:
Նրա խոսքով, տարեկան կտրվածքով շուրջ 120 հազար մարդ իրականացնելու է առքուվաճառքի գործարքներ առանց լրացուցիչ ծանրաբեռնվածության: Ընդհանուր առմամբ, ինչպես նշել է կառավարության ղեկավարը, դիտարկման արդյունքները վկայում են այն մասին, որ Անշարժ գույքի պետական կադաստրի ծառայությունների որակը զգալիորեն բարելավվել է, կրճատվել են կոռուպցիոն ռիսկերը: «Վերջին երկու շաբաթում դիտարկման արդյունքները վկայում են այն մասին, որ մեր հասարակությունը սկսել է դրական գնահատել անշարժ գույքի կադաստրի ոլորտում կատարվող փոփոխությունները»,- ասել է նա:

Заседание правительства Армении 7 июля премьер-министр Тигран Саркисян начал с оглашения результатов мониторинга предоставляемых гражданам Армении госуслуг, проведенного в ряде министерских ведомствах. В частности, по его словам, в Госкомитете кадастра недвижимости по решению правительства были упрощены процедуры регистрации прав граждан, в результате чего не требуется предъявления оценки имущества во время вторичных регистраций. “В результате утвержденных упрощений за один месяц порядка 10 000 граждан освободились от этих расходных процедур”, – сообщил премьер.
По его словам, в годовом разрезе порядка 120 тыс. человек будут осуществлять свои сделки по купле-продаже без дополнительной нагрузки. В целом же, как отметил глава правительтсва, результаты мониторинга свидетельствуют о том, что качество услуг, предоставляемых Госкомитетом кадастра недвижимости значительно улучшились, соркатились коррупционные риски. “За последние две недели результаты мониторинга свидетельствуют о том, что наше общество стало положительно оценивать изменения в сфере кадастра недвижимости”, – подчеркнул он.