Վերջին շրջանում Հայաստանի կառավարության և Կենտրոնական բանկի կողմից իրականացված ծրագրերի հաշվին 2011 թվականի արդյունքներով կհաջողվի գնաճի ցուցանիշը նվազեցնել մինչև 6,5 տոկոս նպատակային ցուցանիշը: Հուլիսի 7-ին Հայաստանի ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում նման կարծիք է հայտնել Համաշխարհային բանկի երևանյան գրասենյակի ղեկավար Ժան-Միշել Ապպին: «Համաշխարհային բանկն այդ ցուցանիշը միանգամայն իրական է համարում»,- ասել է նա:
Իսկ ինչ վերաբերում է տնտեսական աճին, ապա, նրա կարծիքով, Հայաստանում 2011 թվականի արդյունքներով այդ ցուցանիշը կարող է 5 տոկոսի հասնել, եթե լուրջ արտաքին մարտահրավերներ չլինեն: Ժան-Միշել Ապպիի խոսքով, 2010 թվականին Հայաստանում ՀՆԱ 2,6 տոկոս աճ է գրանցվել, և դա թույլ է տալիս ընթացիկ տարում ցուցանիշի աճի հույս ունենալ: 2011թ. Հայաստանի բյուջեի համաձայն, ՀՆԱ աճը ծրագրված է 4,6 տոկոսի չափով, իսկ գնաճը` 4 տոկոս (±1,5 տոկոս):

За счет программ, которые правительство Армении и Центральный банк реализовали за последний период, по итогам 2011 года удастся снизить показатель инфляции до целевого показателя в 6,5%. Такое мнение 7 июля на совместной пресс-конференции с министром финансов Армении Ваче Габриеляном высказал глава ереванского офиса Всемирного банка Жан-Мишель Аппи. «Всемирный банк считает этот показатель вполне реалистичным», – сказал он.
Что же касается экономического роста, то, по его мнению, в Армении этот показатель по итогам 2011 года может достичь 5% в случае, если не будет серьезных внешних вызовов. По словам Жана-Мишеля Аппи, в 2010 году в Армении был зарегистрирован рост ВВП в размере 2,6%, и это позволяет надеяться на рост показателя в текущем году. Согласно бюджету Армении на 2011 год, рост ВВП запланирован в размере 4,6%, а инфляция – на уровне 4% (±1,5%).