Բրազիլիայում, որը շաքարի խոշորագույն արտահանողն է, շաքարի արտադրությունը 2011 թվականին կարող է կտրուկ կրճատվել վատ եղանակային պայմանների և շաքարեղեգի պլանտացիաների ծերացման պատճառով: Ինչպես հաղորդում է Վեստի.Ռու կայքը, այս կապակցությամբ, ինչպես կանխատեսում են վերլուծաբանները, պետք է շաքարի գների անխուսափելի աճ ակնկալել: Վերլուծաբանների կարծիքով, եթե բրազիլացիների վատ բերքի կանխատեսումներն արդարանան, ապա պետք է շաքարի գնի թանկացում սպասել մինչև 36 ցենտ մեկ ֆունտի դիմաց, ինչը նոր ռեկորդային գին է վերջին 30 տարվա ընթացքում: Շաքարեղեգի արդյունաբերության բրազիլական ընկերակցությունը (Unica) երկրի կենտրոնական և հարավային շրջաններում շաքարեղեգի բերքի կանխատեսումները նվազեցրել է 1 միլիոն տոննայով` համեմատած 2010 թվականի հետ: Անցյալ տարի այդ գյուղատնտեսական կուլտուրայի բերքը կազմել էր 33,5 միլիոն տոննա: Բրազիլիայի ֆերմերների կանխատեսմանն ուշադրությամբ հետևում են շաքարի արդյունաբերությունն ու հումքի բորսային առևտրականներն ամբողջ աշխարհում, հինգշաբթի օրը հաղորդել է Financial Times թերթը:
Հումքի հնարավոր պակասը կարող է շաքարի տրենդի կտրուկ փոփոխության հանգեցնել, որի արժեքը փետրվարից մայիս ընկած ժամանակահատվածում նվազել է 43 տոկոսով: Օգոստոսին շաքարի հումքի մատակարարման պայմանագրերը չորեքշաբթի օրը արդեն աճել են 34 տոկոսով` մինչև 27,44 ցենտ մեկ ֆունտի դիմաց:

Sugar output from Brazil, the world's biggest exporter, is expected to fall this year for the first time in five years according to Unica, Brazil's cane industry association.
Unica has revised its earlier forecast downwards and now expects the critical centre-south region to produce around 1m tonnes less than the 33.5m tonnes produced last year.
This forecast was revised following a spell of bad weather across the centre-south region, which hit ageing cane plantations.
The impact on the global market could be dramatic due to the fact that Brazil is the only major grower that sells during the northern hemisphere's summer. Supply concerns have already seen the price of ICE raw sugar rise by 34% to 27.44 cents after falling 43% from February to May.
Antonio de Padua Rodrigues, Unica's technical director, said "The centre-south region is showing a really strong and significant reduction in terms of the quantity of cane produced. But apart from a lower offer of cane, the quality has been badly affected," Procurement Leaders reported.