Վերջին տարիներին Հայաստանի զբոսաշրջության ոլորտում գրանցված աճը վկայուում է այն մասին, որ հանրապետությունը պահանջարկ է վայելում օտարերկրացի զբոսաշրջիկների մոտ: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը: Ըստ նրա, զբոսաշրջությունը գերակա ճյուղ է Հայաստանի համար և նույնիսկ ճգնաժամային տարում այստեղ աճ է գրանցվել: «Ամեն տարի աճը կազմում է 20-25 տոկոս, մեր աճի տեմպերը գերազանցում են մեր հարևանների աճի տեմպերը»,-ասել է նա:
Մեխակ Ապրեսյանը հիշեցրել է, որ 2011թ. առաջին եռամսյակի արդյունքում գրանցվել է 22 տոկոս աճ՝ 113 հազար մարդ, իսկ երկրորդ կիսամյակի արդյունքները կհրապարակվեն տարեվերջին:
Ըստ նախնական տվյալների, մինչև տարեվերջ Վրաստան կայցելի 3 մլն զբոսաշրջիկ, մինչև 2015թ. այդ թիվը կհասնի 5 մլն, գտնում են այդ երկրի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարարությունում:
Ինչպես հայտնում է «Business Գրուզիան», ըստ նախնական հաշվարկների, այս տարի զբոսաշրջիկների թվի 43 տոկոս աճ կգրանցվի: 2011թ. հունվար-մայիս ամիսների տվյալներով Վրաստան է այցելել շուրջ 879 065 այցելու, որոնցից 192 468 Հայաստանի քաղաքացիներ են:

12 Июль 2011 - 09:43 AMT
Мехак Апресян: Рост в сфере туризма свидетельствует о том, что Армения пользуется спросом среди иностранных туристов
Темпы роста, зафиксированные в сфере туризма Армении на протяжении последних лет, свидетельствуют о том, что республика пользуется спросом среди иностранных туристов. Об этом 12 июля на пресс-конференции в Ереване заявил начальник управления туризма и территориально-экономического развития Министерства экономики Армении Мехак Апресян. По его словам, туристическая сфера является одной из приоритетных для Армении, и даже в кризисный год здесь был зафиксирован рост. «Ежегодно у нас рост составляет порядка 20-25%, более того, темпы роста в Армении выше, чем у соседей», подчеркнул он.
Мехак Апресян напомнил, что по итогам первого квартала 2011 года был зафиксирован рост на 22% – 113 тыс. человек, а итоги полугодия будут опубликованы в конце текущего года. А вот по предварительным прогнозам до конца года в Грузию прибудет до 3 миллионов туристов, а к 2015 году эта цифра увеличится до 5 миллионов, считают в министре экономики и устойчивого развития этой страны.
Как сообщает Business Грузия, по предварительным расчетам, в нынешнем году по сравнению с прошлым число туристов возрастет предположительно на 43%. По состоянию на январь-май 2011 года Грузию посетили 879 065 посетителей, при этом 192 468 – граждане Армении.