Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն այսօր ընդունել է ֆինանսական հետախուզության մարմինների «Էգմոնտ» խմբի ներկայացուցիչներին` նախագահ Բոուդվին Վերհելստի գլխավորությամբ: Նրանք Հայաստան են ժամանել 2011 թ. հուլիսի 11-15-ն ընկած ժամանակահատվածում կառույցի լիագումար նիստին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով հյուրերին` վարչապետ Սարգսյանը նշել է. «Ուրախ եմ, որ «Էգմոնտ» խումբն իր հերթական նիստը որոշել է անցկացնել Հայաստանում: Մեզ համար մեծ պատիվ է Հայաստանում ընդունել բազմաթիվ երկրների պատվիրակություններ, քննարկել ֆինանսական հետախուզության մարմինների առջև ծառացած խնդիրները, առկա պրոբլեմները և հետագա անելիքները: Հայաստանը բավական լուրջ քայլեր է ձեռնարկել այդ ուղղությամբ, և համոզված ենք, որ ՀՀ կենտրոնական բանկի ֆինանսական դիտարկումների կենտրոնն այսօր համապատասխանում է միջազգային լավագույն չափանիշներին: Հայաստանի իշխանությունները մշտապես մեծ ուշադրություն են դարձրել փողերի լվացման խնդիրներին, և մեր երկրի վարկանիշն այդ տեսակետից միշտ համարվել է բարվոք»:
Բոուդվին Վերհելստը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին ընդունելության համար և ներկայացրել «Էգմոնտ» խմբի գործունեության ուղղությունները: Նա անդրադարձել է կառույցի ընթացիկ լիագումար նիստում քննարկվող հարցերին, մասնավորապես, առկա մարտահրավերներին, փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի ուղղությամբ միջազգային համագործակցության և տեղեկատվության փոխանակման միասնական ցանցի ձևավորման հեռանկարներին:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ փորձի փոխանակումը միջազգային և տարածաշրջանային մակարդակներում կնպաստի ֆինանսական հետախուզության անդամ մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, հաղորդում է ՀՀ կառավարության մամլո ծառայությունը:
«Էգմոնտ» խումբը (www.egmontgroup.org) ստեղծվել է 1995 թ` նպատակ ունենալով համագործակցության միասնական հարթակ ձևավորել փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի նպատակով ստեղծված տարբեր պետությունների ֆինանսական հետախուզության ազգային մարմինների (ՖՀՄ) համար: «Էգմոնտ» խմբի հիմնական դերը կառույցին անդամակցող ՖՀՄ-երի միջև տեղեկատվության փոխանակման միասնական սկզբունքների և անվտանգ ցանցի գործարկումն ու զարգացումն է: Ներկայումս խմբին անդամակցում են շուրջ 120 պետությունների ֆինանսական հետախուզության մարմիններ:

Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan received a delegation of Egmont Group Financial Intelligence Units headed by Chair Boudewijn Verhelst, according to the governmental press service.
The sitting of Egmont Group is held in Yerevan from July 11-15 aimed to discuss cooperation activity between Financial Intelligence Units against money laundering and terror financing.
The sitting hosts about 290 delegates from 102 country-members of Financial Intelligence Units as well as such international structures as IMF, WB and FATF.
“Armenia’s authorities always rendered special attention to money laundering problems, and from this point of view the country’s rating has always been high,” the Prime Minister said noting that the Center of financial monitoring of the Central Bank of Armenia presently meets top international criteria.
“Exchange of experience at international and regional levels will boost efficiency of Financial Intelligence Units activity,” said Sargsyan.
For his part, Verhelst presented directions of Egmont Group activity. He touched upon issues discussed at the plenary meeting of the group, particularly, challenges, perspectives of unified international cooperation network creation for the fight against money laundering and terror financing, as well as information exchange.
Egmont Group was established in 1995, at the initiative of Financial Intelligence Units of Belgium and the United States. 120 country-members of Financial Intelligence Units are involved in the group presently. The Center of financial monitoring of the Central Bank of Armenia obtained a status of full member of Egmont Group on May 29, 2007.
The main objective of the group is to provide a forum for FIUs around the world to improve cooperation in the fight against money laundering and financing of terrorism and to foster the implementation of domestic programs in this field.