Իրանի քաղաքացիները վերջին տարիներին հաճախակի են այցելում Հայաստան և այդ մասին է վկայում այցերի աճի ցուցանիշը, որը 2010թ. 2009-ի համեմատ 40 տոկոս է կազմել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը :
Պարսիկների քանակը Հայաստանում ավելանում է արդեն ոչ միայն գարնանը, երբ նրանք ժամանում են այստեղ նշելու Նովրուզը, այլ նաև այս սեզոնին: «Որպես կանոն, պարսիկները Հայաստան են ժամանում ընտանիքներով և շատ ազատ են իրենց զգում այստեղ»,-ասել է նա:
Ինչպես նշել է Մեխակ Ապրեսյանը, պարսիկների տեսակարար կշիռը Հայաստան այցելած զբոսաշրջիկների թվում 7 տոկոս է կազմում և այդ ցուցանիշը դեռ կաճի:
Անդրադառնալով այն հարցին, որ հայաստանցիների շրջանում որոշ դժգոհություն կա պարսիկների այցելությունների հետ կապված, նա նշել է.«Գալիս են՝ դժգոհ ենք, չեն գալիս՝ էլի դժգոհ ենք, այնուամենայնիվ, պարսիկ զբոսաշրջիկները բավականին մեծ գումարներ են ծախսում մեզ մոտ, ինչը դրական է անդրադառնում տնտեսության վրա»:

Citizens of the Islamic Republic of Iran are frequent guests in Armenia for the last years, as evidenced by the visits growth index, which in 2010 totaled 40% as compared to 2009, according to head of the department of tourism and territorial economic development at Armenian Economy Ministry Mekhak Apresyan.
Iranians flock to Armenia not only in spring to celebrate Nowruz Bayram but also in summer hot season.
“As a rule, Iranians visit Armenia with families and feel free here, far from moral principles of their country,” Apresyan told PanARMENIAN.Net correspondent.
As Apresyan noted, the share of Iranians in total amount of tourists visiting Armenia is 7%, and this index will continue to rise.
Commenting on citizens’ discontent connected with Iranian tourists’ inrush to the country, he said that the tourists “leave here money which is positive for our economy.”