«ՌԻԱ-Անալիտիկա» Տնտեսական վերլուծության կենտրոնի փորձագետները պաշտոնական հրապարակային տեղեկատվության հիման վրա նախապատրաստել են Եվրոպայի երկրների վարկանիշային աղյուսակն ըստ ընկերությունների շահութահարկի մակարդակի: Այդ վարկանիշում Հայաստանը 22-րդ տեղում է Եվրոպայի 37 երկրների շարքում:
Առաջին տեղն ըստ շահութահարկի մակարդակի զբաղեցնում է Մալթան՝ 35 տոկոս տոկոսադրույքով: Երկրորդ տեղում է Ֆրանսիան (կորպորատիվ եկամտահարկն այստեղ կազմում է 34,4 տոկոս), եռյակը եզրափակում է Բելգիան 34 տոկոս շահութահարկով: Ռուսաստանում այդ ցուցանիշը 20 տոկոս է, ՌԴ-ն կիսում է 21-26 տեղերը Հայաստանի, Ղազախստանի, Սլովենիայի, Իսլանդիայի և Ադրբեջանի հետ: Հարկադրման ամենաբարձր մակարդակը հետխորհրդային երկրների թվում Բելառուսում է՝ 24 տոկոս, ամենացածրը՝ Մոլդովայում, որտեղ այն 0 տոկոս է, սակայն դա դեռ զգակլի հաջողություն չի ապահովել գործարարության զարգացման առումով:
Ընդհանուր առմամբ վարկանիշի արդյունքները վկայում են այն մասին, որ շահութահարկը չի «արգելակում» պետությունների տնտեսական զարգացումը՝ Եվրոպայի զարգացած երկրներում այն ավելի բարձր է, քան թույլ տնտեսություններում:

Эксперты Центра экономического анализа «РИА-Аналитика» на основании официальной публичной информации подготовили рейтинг стран Европы по уровню налога на прибыль компаний. В этом рейтинге Армения занимает 22 место среди 37 стран Европы.
Первое место по уровню налога на прибыль занимает Мальта со ставкой в 35%. На втором месте Франция (корпоративный налог на прибыль здесь составляет 34.4%), замыкает тройку Бельгия со ставкой налога 34%. Россия со ставкой налога на прибыль в 20% делит 21-26 места из 37 вместе с такими странами как Армения, Казахстан, Словения, Исландия и Азербайджан.
Самый высокий уровень налогообложения прибыли предпринимателей среди постсоветских стран у Беларуси – 24%, а самый низкий налог на прибыль в Молдове – ставка налога в этой стране равняется 0%, однако пока значительных успехов по части развития бизнеса в республике не наблюдается.
В целом результаты рейтинга свидетельствуют о том, что налог на прибыль, по крайней мере, не является «тормозом» для экономики государства – в развитых странах Европы его уровень выше, чем у более слабых экономик.