Ընթացիկ տարվա վեց ամսում Հայաստանում արտադրվել է 3,721 կՎտ/ժ էներգիա, ինչը 516 մլն կՎտ/ժ ավելի է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: «Էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճը հանրապետությունում կազմել է 16 տոկոս»,-հուլիսի 13-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը՝ ամփոփելով կիսամյակի արդյունքները:
Ներքին սպառման համար Հայաստանում ծասվել է 7,45 տոկոսով ավելի էլեկտրաէներգիա, քան 2010թ. նույն հատվածում: Հաշվետու շրջանում արտահանման ծավալները կազմել են 783 մլն կՎտ/ժ, ինչը 303 մլն կՎտ/ժ-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից (աճը 63 տոկոս): «Հատկանշական է, որ էլեկտրաէներգիայի սպառումը բնակչության կողմից կազմել է 11 տոկոս, ՓՄՁ-ների կողմից՝ 18 տոկոս, չնայած նրան, որ ոռոգման ու խմելու ջրի մատակարարման համակարգերի էլեկտրամատակարարման ծախսերն աճել են 26 տոկոսով»,-ասել է նա:
Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում հաշվետու շրջանում արդյունահանվել է բանական արտահայտությամբ 4,9 տոկոսով ավելի հանքանյութ քան 2010թ. նույն հատվածում: Մասնավորապես, պղնձի ծավալները կազմել են 95 տոկոս, մոլիբդենինը՝ 105 տոկոս, ցինկի արդյունահանումը՝ 125 տոկոս, որկու արտադրությունն աճել է երկու անգամ:

13 Июль 2011 - 11:30 AMT
За шесть месяцев текущего года в Армении было произведено 3,721 млрд кВт/ч энергии, что на 516 млн кВт/ч больше аналогичного периода 2010 года. «Рост выработки электроэнергии в республике составил 16%», – сказал 13 июля на пресс-конференции в Ереване министр энергетики и природных ресурсов Армении Армен Мовсисян, подводя итоги полугодия.
Для внутреннего потребления в Армении было израсходовано на 7,45% больше электроэнергии по сравнению с тем же периодом 2010 года. Объемы экспорта в отчетном периоде составили порядка 783 млн кВт/ч, что на 303 млн кВт/ч больше прошлогоднего показателя (рост на 63%). «Примечательно, что рост потребления электроэнергии населением составил 11%, представителями малого и среднего бизнеса – 18%, не смотря на то, что расходы на электроэнергию систем орошения и водоснабжения питьевой водой увеличились на 26%», – добавил он.
В сфере горнорудной промышленность в отчетном периоде было извлечено руды в натуральном выражении на 4,9% больше аналогичного периода 2010 года. В частности, объемы меди составили 95%, молибдена – 105%, производство цинка -125%, производство золота возросло в два раза.