Ընթացիկ տարվա վեց ամսում Հայաստանում արտադրվել է 3,721 կՎտ/ժ էներգիա, ինչը 516 մլն կՎտ/ժ ավելի է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից: «Էլեկտրաէներգիայի արտադրության աճը հանրապետությունում կազմել է 16 տոկոս»,-հուլիսի 13-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը՝ ամփոփելով կիսամյակի արդյունքները:
Ներքին սպառման համար Հայաստանում ծասվել է 7,45 տոկոսով ավելի էլեկտրաէներգիա, քան 2010թ. նույն հատվածում: Հաշվետու շրջանում արտահանման ծավալները կազմել են 783 մլն կՎտ/ժ, ինչը 303 մլն կՎտ/ժ-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից (աճը 63 տոկոս): «Հատկանշական է, որ էլեկտրաէներգիայի սպառումը բնակչության կողմից կազմել է 11 տոկոս, ՓՄՁ-ների կողմից՝ 18 տոկոս, չնայած նրան, որ ոռոգման ու խմելու ջրի մատակարարման համակարգերի էլեկտրամատակարարման ծախսերն աճել են 26 տոկոսով»,-ասել է նա:
Լեռնահանքային արդյունաբերության ոլորտում հաշվետու շրջանում արդյունահանվել է բանական արտահայտությամբ 4,9 տոկոսով ավելի հանքանյութ քան 2010թ. նույն հատվածում: Մասնավորապես, պղնձի ծավալները կազմել են 95 տոկոս, մոլիբդենինը՝ 105 տոկոս, ցինկի արդյունահանումը՝ 125 տոկոս, որկու արտադրությունն աճել է երկու անգամ:

3,721 billion kWt/h energy was generated for six months of 2011 in Armenia, which is by 516 million kWt/h more that in the same period of 2010.
“The growth of generated energy in the country equaled 16%,” Minister of Energy and Natural Resources of Armenia Armen Movsisyan told a new conference on July 13 summing up results of the half year.
Armenia, for its internal use, consumed energy was 7,45% more against similar period of 2010. The export volume in the reported period totaled some 783 million kWt/h, which is more than the last year’s index by 303 million kWt/h (63% growth).
“It is noteworthy that increase of energy consumption by population amounted to 11%, by representatives of small and medium-sized enterprises totaled 18%, though expenses for power of irrigation and drinking water supply systems rose by 26%,” the Minister said.
In the mining industry, ore extraction increased by 4,9% in the reported period, as compared to in similar period of 2010. In particular, copper volume totaled 95%, molybdenum 105%, zinc 125%, gold volume increased two times.